Kırdan kente göç ile birlikte kentleşme olgusunun aile yapısına etkisi (Ankara örneği)
The effect of urbanization with rural to urban migration on family structure (Ankara example)
  1. Tez No: 867811
  2. Yazar: MERVE ESİM ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, kırdan kente göç eden bireylerin kent hayatına uyum sağlama düzeylerine ve aile yaşantılarında gerçekleşen muhtemel değişime odaklanılmıştır. Araştırma kapsamında kırdan kente göçün aile yapısına etkisi dikkate alınarak, araştırma konusu Ankara ili örneğiyle sınırlandırılmıştır. Araştırma nicel yöntemle gerçekleştirilmiş ve alan çalışmasında Ankara'da yaşayan 20 yaş ve üzeri 500 gönüllü katılımcıya online anket uygulanmıştır. Soru cetvelinden elde edilen veri SPSS 22 paket programında işlenmiş ve Ki-Kare testi yapılmıştır. Ki-Kare analizinde; evlenme yaşı, ideal çocuk sayısı, evliliğin gerçekleşme şekli ve boşanma konusundaki tutumlarla cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek, aylık kazanç, medeni durum ve yaşanılan ilçe arasında karşılaştırma yapılmış ve değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonucunda ideal evlenme yaşıyla medeni durum, eğitim düzeyi ve yaş arasında, ideal çocuk sayısıyla eğitim düzeyi ve yaş arasında, evliliğin gerçekleşme biçimiyle eğitim düzeyi ve yaş arasında ve boşanmaya yönelik tutumlarla cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Yine, kırdan kente göç edenlerle ideal çocuk sayısı ve evliliğin gerçekleşme biçimi arasında ve kentten kente göç edenlerle boşanmaya yönelik tutumlar arasında istatistik açısından anlamlı düzeyde bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca, yaşanılan ilçe ve boşanmaya yönelik tutumlarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki vardır sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the level of adaptation of individuals who migrate from rural to urban areas to urban life and the possible changes in their family life. Considering the impact of rural-urban migration on family structure, the research is limited to the case of Ankara province. The research was conducted quantitatively and an online questionnaire was applied to 500 volunteer participants aged 20 and over living in Ankara. The data obtained from the questionnaire were processed in SPSS 22 package program and Chi-Square test was performed. In the Chi-Square analysis, a comparison was made between age at marriage, ideal number of children, the way marriage is realized and attitudes towards divorce and gender, age, educational status, occupation, monthly earnings, marital status and district of residence and the relationship between the variables was examined. As a result of the research, it was found that there was a statistically significant relationship between the ideal age at marriage and marital status, educational level and age, between the ideal number of children and educational level and age, between the way of realization of marriage and educational level and age, and between attitudes towards divorce and gender, marital status, educational level and age. It was also found that there was a statistically significant relationship between rural-urban migrants and the ideal number of children and the type of marriage and between urban-urban migrants and attitudes towards divorce. In addition, it was found that there is a statistically significant relationship between the district of residence and attitudes towards divorce.