Ortaokul öğrencilerinin ahlaki muhakemeleri ile çevre kimlikleri arasındaki ilişkiler
The relationships between middle school students' moral reasonings and environmental identities
- Tez No: 867824
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bireyin kendi kimliğini oluşturma çabası içinde olduğu ergenlik döneminde, kimliğinin bir parçası olabilecek çevre kimliğini belirlemek ve çevre kimliğinin sokak hayvanlarının bakımı konusu bağlamında belirlenecek ahlaki profilleri ile ilişkisini ortaya çıkarmak çevre eğitimi açısından önemli sonuçlar doğurabilir. Bu bağlamda araştırmanın amacı Ankara ili Mamak ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin ahlaki muhakemeleri ile çevre kimlikleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. Bu araştırma, ortaokul beş, altı, yedi ve sekizincisınıf düzeyindeki 457 öğrenciyle nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı bir adet Çevre Kimliği Ölçeği ve bir adet Ahlaki Muhakeme ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler ile Faktör Analizi, Pearson Momentler Korelasyonu ve ANCOVA gibi açıklayıcı istatistikler kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre ortaokul öğrencilerinin görece güçlü bir çevre kimliğine ve görece yüksek bir ahlaki profile sahip oldukları söylenebilir. Ayrıca bu araştırmada daha yüksek ahlaki profile sahip olan bireylerin daha yüksek çevre kimliklerine sahip olduklarına dair veriler elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda çevre eğitimi ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During adolescence, when the individual is trying to form his own identity, determining the environmental identity that can be a part of his identity and revealing the relationship of environmental identity with moral profiles to be determined in the context of the care of stray animals may have important results in terms of environmental education. In this context, the aim of the research is to determine the relationships between the moral reasoning and environmental identities of secondary school students studying in a public school in Mamak district of Ankara. This research was conducted with 457 students in the fifth, sixth, seventh and eighth grades of secondary school using the relational survey model, one of the quantitative research designs. One Environmental Identity Scale and one Moral Reasoning scale were used as data collection tools. Descriptive statistics such as percentage, frequency, mean and standard deviation, and explanatory statistics such as Factor Analysis, Pearson Moment Correlation and ANCOVA were used in the analysis of the data obtained. According to the results of the study, it can be said that secondary school students have a relatively strong environmental identity and a relatively high moral profile. In addition, data was obtained in this research that individuals with a higher moral profile have higher environmental identities. In line with the results of the research, some suggestions were made regarding environmental education.