Studying Where the Crawdads Sing and Eleanor Oliphant is completely fine in the light of Carl jung's psychoanalytical perspective
Carl Jung'un psikanalitik perspektifinde Where the Crawdads Sing and Eleanor Oliphant'ın incelenmesi
- Tez No: 867828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR HEDARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, Delia Owens'ın Where the Crawdads Sing ve Gail Honeyman'ın Eleanor Oliphant is Completely Fine adlı romanlarına odaklanacağım. Her iki eserde de kendini keşfetme ve farkındalık yolculuğuna çıkan karmaşık karakterler yer almaktadır. Jung psikanalizi aracılığıyla, bu karakterlerin gerçek benliklerini daha iyi anlamak için benzersiz deneyimlerini ve mücadelelerini nasıl yönlendirdiklerini inceleyeceğim. Bu tezin ilk bölümünde söz konusu iki roman incelenecektir. Bu romanların eleştirel alımlamasını inceleyecek ve onları daha geniş edebi görünüm içinde bağlamsallaştıracağım. Ayrıca Jung'un kişilik tipleri teorisine odaklanarak Jung psikanalizine ve bunun edebi analizle ilişkisine genel bir bakış sunacağım. İkinci bölüm ise her iki romandaki karakterlere odaklanmaktadır. Kahramanların öz farkındalık ve kimlik keşfi yolculuklarını keşfedecek, insani şeytanlarıyla nasıl yüzleştiklerini ve büyüme kapasitelerini nasıl keşfettiklerini dikkatle inceleyeceğim. Üçüncü ve son bölüm, öz farkındalık ve kimlik keşfi temalarını daha derinlemesine inceleyecek. Her bir romandaki karakterlerin nihayetinde kendilerini ve çevrelerindeki dünyayı nasıl daha iyi anladıklarını keşfedeceğim.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to focus on the novels Where the Crawdads Sing (2018) by Delia Owens and Eleanor Oliphant is Completely Fine (2017) by Gail Honeyman in the light of Karl Jung's Psychoanalytical theory. Both works feature complex characters that undergo a journey of self-discovery and self-awareness. Through Jungian psychoanalysis, the way these characters navigate their unique experiences and struggles to understand their true selves better is attempted to be discussed. Previous theoretical studies through similar lenses are going to be placed in the first chapter of this study. However, this aim would pave the way to analyze the two selected novels by focusing on Jung's theory. The second chapter intends to focus on the themes and character analysis in Where the Crawdads Sing. The study will go on by focusing on how the story protagonists' self-awareness and identity exploration journeys come up and how the characters confront their demons and discover their capacity for growth. The third chapter will delve deeper into the themes of self-awareness and identity exploration. Furthermore, this thesis aims to demonstrate how the characters of both novels reflect Jungian perspectives in terms of self-awareness and identity discovery.