Kentsel lojistik çerçevesinde PUDO noktalarının incelenmesi: Diyarbakır ilinde bir alan çalışması
Examination of PUDO points: A field study in Diyarbakır province
- Tez No: 867838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, ülkemizde“Gel-Al Noktası”olarak bilinen PUDO (Pick Up Drop Off) noktalarının kentsel lojistik süreçlerine ve bu sistemlerin işletmeler ile müşteriler üzerindeki etkilerine odaklanır. Araştırma, GelAl Noktalarının işleyişi, erişilebilirliği ve sürdürülebilirlik açısından sağladığı avantajları ve karşılaşılan zorlukları derinlemesine analiz eder. Çalışma, 22 işletmeci ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler üzerine kurulmuş olup, 6 sorudan oluşmaktadır. Bu görüşmeler Gel-Al Noktalarının işletme performansı ve kentsel lojistik süreçlerine olan etkilerini detaylı bir şekilde değerlendirmektedir. Çalışmanın sonuçları, Gel-Al Noktalarının şehir içi trafik yoğunluğunu azaltmada ve kurye güzergahlarını optimize etmede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. İşletmelerin performansı üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiş, müşteri erişimi ve deneyimi üzerindeki iyileştirmeler belirlenmiştir. Ayrıca, bu noktaların çevresel sürdürülebilirlik üzerinde olumlu etkileri olduğu ve karbon emisyonlarını azaltma potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir. Gel-Al Noktaları, kentsel lojistik süreçlerinde stratejik bir öneme sahip olarak değerlendirilmekte ve bu sistemlerin etkin kullanımı, şehir içi lojistik ve çevre politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunabileceği sonucuna varılmaktadır. Bu çalışma, Gel-Al Noktalarının kentsel lojistik alanında yenilikçi bir yaklaşım olduğunu ve şehir planlaması ile ulaşım stratejilerinde önemli bir rol oynayabileceğini vurgulamaktadır. Araştırma, akademik literatüre önemli katkılar sunmakta ve yerel yönetimler, lojistik sektörü ve işletmeler için değerli içgörüler sağlayarak bu alanda daha fazla araştırma ve politika geliştirilmesi için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the urban logistics processes of PUDO (Pick Up Drop Off) points, known as“Gel-Al Points”in Turkey, and the impact of these systems on businesses and customers. The research analyses in depth the advantages and challenges of PUDOs in terms of operation, accessibility and sustainability. The study is based on face-to-face interviews with 22 operators and consists of 6 questions. These interviews provide a detailed assessment of the impact of PUDO Points on business performance and urban logistics processes. The results of the study show that PUDO Points play an important role in reducing urban traffic congestion and optimising courier routes. Positive impacts on business performance were observed and improvements in customer access and experience were identified. They have also been found to have positive impacts on environmental sustainability and have the potential to reduce carbon emissions. PUDO Points are considered to be of strategic importance in urban logistics processes and it is concluded that the effective use of these systems can contribute to the development of urban logistics and environmental policies. This study emphasises that PUDO Points are an innovative approach in urban logistics and can play an important role in urban planning and transport strategies. The research makes significant contributions to the academic literature and provides valuable insights for local governments, the logistics sector and businesses, providing a basis for further research and policy development in this field.