İstanbul'un su kaynaklarının patojen barsak bakterileri bakımından değerlendirilmesi
Investigation for enteropathogenic bacteria in water sources of Istanbul
- Tez No: 86785
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMASTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Mayıs 1997-Temmuz 1998 tarihleri arasında İstanbul halkının içme ve kullanma sulan kaynaklarından başlayarak son arıtma ve dağıtım aşamasına kadar indikatör ve patojen mikroorganizmalar yönünden incelendi. Bu çalışmada barajlardan (100 örnek), barajları besleyen derelerden (45 örnek), arıtma tesislerinden (değişik aşamalardan 76 örnek), genel çıkışlardan (90 örnek), şebekelerden (500 örnek), depolardan (68 örnek hastane ve 50 örnek ev depo), vakıf çeşmelerinden (55 örnek), ayrıca değişik firmalara ait pet şişe (11 örnek), damacana (5 örnek), restoran şişe (5 örnek) ve su istasyonlarından (208 örnek) olmak üzere toplam 1213 su örneği inceledik. Ham sularda (baraj ve barajları besleyen derelerde) koliform bakteriler, dışkı kaynaklı E coli, Aeromonas ve Vibrio kökenleri sırasıyla %100, %68, %93 ve %14 olarak tespit edildi. Koliform bakteri, dışkı kaynaklı E coli, Aeromonas ve Vibrio kökenlerinin bulunma sıklığı sırasıyla arıtma tesisleri sularında %39, %0, %63, %15 ve genel çıkış sularında %6, %2, %8, %0 olarak bulundu. Genel çıkış sularında sadece Ömerli-Osmaniye tesisindeki örneklerde koliform ve dışkı kaynaklı E. coli tespit edildi. Bu durumun arıtma tesisindeki bir arızadan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Arıza giderildikten sonra aldığımız genel çıkış sularının hiçbirinde koliform bakteri ve dışkı kaynaktı E.coli saptanmadı. Şehir şebeke sularında koliform bakteri, dışkı kaynaklı E.coli, Aeromonas ve Vibrio kökenlerinin bulunma sıklığı sırasıyla %8, %1, %12 ve %08 olarak tespit edildi. Şehir şebeke sularında en fazla kirliliğin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında olduğu saptandı. 143Koliform bakteri, dışkı kaynaklı E.coli, Aeromonas ve Vibrio kökenlerinin bulunma sıklığı sırasıyla hastane depo sularında %53, %25, %38, %1 ve ev depo sularında %44, %10, %24, %2 olarak tespit edildi. Depolan besleyen şebeke sularında üreme olmadı. Vakıf çeşme sularında koliform bakteri, dışkı kaynaklı E.coli, Aeromonas ve Vibrio kökenlerinin bulunma sıklığı sırasıyla %83, %53, %60 ve %4 olarak tespit edildi. Pet şişe sulan bakteriyolojik olarak temiz bulunduğu halde, incelediğimiz damacana ve restoran şişe sulannın güvenilir olmadığı görüldü. İstasyon sularında koliform bakteri, dışkı kaynaklı E.coli, Aeromonas ve Vibrio kökenlerinin bulunma sıklığı sırasıyla %50, %18, %19 ve %1 olarak bulundu. Sonuç olarak İstanbul halkının kullanımına sunulan toplam 902 içme ve kullanma suyu örneğinde %28 koliform bakteri, %1 1 dışkı kaynaklı E.coli, %19 Aeromonas ve %1 Vibrio sp. tespit edildi. İncelenen toplam 1213 su örneğinde 196 E. coli (%7 enteropatojenik E.coli“EPEC”), 359 Aeromonas sp. (%59 A.hydrophila, %56 A.sobria, %4 A.caviae, %3 Asalmonicida, %06 A.veronii, %03 A.jandaei) ve 36 Vibrio sp. (%56 V.parahaemolyticus, %17 V.alginolyticus, %11 V.fluvialis, %11 V. vulnificus, %8 V.metschnikovii, %3 V.damsela) saptandı. Şebeke sularında ölçülen klor miktarlan 0,1-2 ppm arasında tespit edildi. Klor direncini belirlemek amacıyla deneye aldığımız E.coli, Aeromonas ve Vibrio kökenlerinin bir kısmının 5 ppm'e kadar dayanabildikleri ve Aeromonas kökenlerinin klora daha dayanıldı olduğu görüldü (Tablo. 34D). İncelenen su örneklerinin hiçbirinde Salmonella, Shigella, Yersinia ve Campylobacter sp. tespit edilmedi. TX. \ lIlkJSiL.iw^vi.iAi.'ft fikUAİÜAjll DOKÜMANTASYON MEBKHEİ 144
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION FOR ENTEROPATHOGENIC BACTERIA IN WATER SOURCES^ ISTANBUL Between May 1997 and July 1998, samples from drinking and domestic waters of Istanbul were investigated Jbr. indicator and pathogenic microorganisms at source, purification and distribution levels. In this investigation, we studied a total of 1213 water samples derived from dams (100 sarpplfts) nrftpk-g maintaining ihe.dams.(45 sampler),.purification, plants (76 samples from various levels), mains distributions (90 samples), networks (500 samples), resevoirs (68 and 5CL samples from hospitals and houses, respectively), foundation waters (55 samples), plastic bottles (11 samples)^glass containers (5 samples), glass bottles (5 samplesVand-jKater. stations..(20S samples). Coliform bacteria, fecal E. colt, Aeromonas and Vibrio strains were positive in 100%, 68%, 53%.and J4S^,-jespfictively-ûf.-naw water samples- from dams.and creeks maintaining the dams. Coliform bacteria, fecal E. coli, Aeromonas and Vibrio strains were positive in 39%, 0%, -63%and 15%, xespectively of samples Jrom purification-plants and werealso positive in 6%, 2%, 8% and 0%, respectively of samples from mains distributions. Among al| samples from mains^stributiaas-unly those -from -the -Qmedi^Qsmaniye-plants were ppsitive Jbr -coliform. and fecal -E, £oli. It was realized Jo. originate.from a breakdown in the purification plant. No coliforms or fecal E. coli were found in samples from plaqt after thebreakdown wasrepaked. Coliform bacteria, fecal E. coli, Aeromonas and Vibrio strains were positive in 8%, 1 %, 1 2% and 118%, - respectively.of samples from Jietworks. Peak contamination.of network waters were observed in July, August and September. Cnliform hartpria fpral F. r.nli) Aernmnnnx and Vihrin strains were positive in 53%, 25%, 38% and 1%, respectively of samples from hospital reservoirs and were also 145positive in 44%, 10%, 24% and 2%, respectively of samples from home reservoirs. Network waters maintaining these reservoirs were negative for bacteria. Coliform bacteria, fecal E. coli, Aeromonas and Vibrio strains were positive in 83%, 53%, 60% and 4%, respectively of samples from foundation waters. Although samples from plastic bottles proved safe, those from glass containers and glass bottles were not so. Coliform bacteria, fecal E. coli, Aeromonas and Vibrio strains were positive in 50%, 18%, 19% and 1%, respectively of samples from water stations. As a result, coliform bacteria, fecal E. coli, Aeromonas and Vibrio strains were positive in 28%, 11%, 19% and 1%, respectively of totally 902 samples from drinking and domestic waters of Istanbul. A total of 1213 water samples yielded 196 strains of E. coli (7% EPEC), 359 strains of Aeromonas sp. (59% A.hydrophila, 56% A.sobria, 4% A.caviae, 3% A.salmoniciaa, 06% A.veronii, 03% A.jandaei) and 36 strains of Vibrio sp. (56% V.parahaemofyticus, 17% V.alginolyticus, 11% V.fluvialis, 11% V.vulnificus, 8% V.metschnikovii, 3% V.damsela) Chlorine concentrations in network waters were between 0.1 and 2.0 ppm. Some Exoli, Aeromonas and Vibrio strains were resistant to chlorine concentrations up to 5.0 ppm. Aeromonas strains were more resistant to chlorine (Table. 34D) None of the samples were positive for Salmonella, Shigella, Yersinia or Campylobacter species. 146