Strukturalistische analyse der tendenzen der Ökolinguistik in deutsch und Türkischen kinderbüchern im hinblick auf umweltbewusstsein
Almanca ve Türkçe çocuk kitaplarındaki ekodilbilimsel eğilimlerin çevre bilinci açısından yapısal analizi
- Tez No: 867860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Çevredilbilim, oldukça yeni bir disiplinler arası bilim dalıdır. Başlangıcı 1960'lara kadar uzanmaktadır. Einar Haugen,“Dilin Ekolojisi”teorisi ile bu bilimin temelini atmıştır. Çevredilbilimin gelişimi Alwin Fill'e dayanmakta olup kendisi çevredilbilim gelişiminde etkili olmuştur. Einführung in die Ökolinguistik adlı eseriyle yeni bilimsel alan olan çevredilbilimini tanıtmıştır. Pragmatik dönüşle birlikte ekolojistlerin bakış açısı değişmiştir. Çevre dilbilimciler, insan faaliyetlerinin çevre ve ekosistemler üzerindeki etkisine odaklanmışlardır. İklim krizi veya iklim değişikliği artık küresel bir sorun olduğundan, ekodilbilim çevresel tahrip konularıyla ilgilenmektedir. Amaç, insanlığın, doğanın, bitkilerin ve hayvanların geleceğini kurtarmaktır. Dil, insanlar ve çevre arasındaki etkileşim, çevredilbilimin başlangıç noktasıdır. Genel soru şudur:“Dil, çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlayabilir mi?”. Bu çalışmada, çevredilbilim karşılaştırmalı araştırmalarda kullanılmıştır. Çevredilbilimin gelişim tarihi, araştırma alanları ve ekodilbilim üzerinde çalışmış olan bilim insanları anlatılmıştır. Ekodilbilimin farklı bilim dallarıyla işbirliği de tartışılmıştır. Tüm dünya“iklim krizi”sorunuyla ilgilenmekte olup Türkiye ve Almanya'da da farklı önlemler alınmaktadır. Uygulama bölümünde bu önlemlerden bahsedilmiştir. Çevresel temalar içeren altı Türk ve altı Alman çocuk ve gençlik kitabı, kimlik oluşumu ve dil edinim süreci dikkate alınarak ekodilbilim eğilimleri açısından yapısal olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecolinguistics is an interdisciplinary branch of science that is quite young. Its beginnings go back to the 60s. Einar Haugen made the start with his theory“Ecology of language”. The development of ecological linguistics progressed thanks to Alwin Fill, who introduced the development of ecolinguistics. With his work Einführung in die Ökolinguistik, he popularized the new scientific field. With the pragmatic turn, the view of ecologists changed. They focused on the influence of human activity on the environment and ecosystems. As the climate crisis or climate change is now a global problem, ecolinguistics is concerned with environmental destruction issues. The aim is to save the future of humanity, nature, plants and animals. The interaction between language, humans and the environment is the starting point. The general question is,“Can language contribute to the development of environmental awareness?”. In this work, ecolinguistics is used in comparative research. The history of its development, the areas of research and the scientists who have dealt with ecolinguistics are described. The cooperation of ecolinguistics with different branches of science is also discussed. The whole world is dealing with the problem of the“climate crisis”. Different measures are also being taken in Turkey and Germany. These measures are discussed in the practical part. Six Turkish and six German children's and youth books that contain environmental themes were researched structurally with regard to ecolinguistic tendencies, taking into account identity formation and the language acquisition process.