Türk ve Kosova hukukunda karşılaştırmalı olarak evlilik dışı birlikte yaşama halinde hak ve yükümlülükler
Comparative rights and obligations in cohabitation relationships in Turkish and Kosovo law
- Tez No: 867864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ZORLUOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Evlilik dışı birlikte yaşama, iki kişinin evli olmadığı ancak birlikte yaşadığı bir düzenlemedir. Bu tür düzenlemeler, özellikle evlilik, cinsiyet rolleri ve din ile ilgili değişen toplumsal görüşlerin etkisiyle, 20. yüzyılın sonlarından itibaren Batı ülkelerinde giderek daha yaygın hale geldi. Daha geniş anlamda, birlikte yaşama terimi, birlikte yaşayan herhangi bir sayıda insan anlamına gelebilir.Evlilik dışı birlikte yaşama, ortakların eş gibi davrandığı bir çiftin ortak yaşamıdır. Bu ilişki, birlikte yaşayan kişiler ile birlikte yaşamadan doğan çocuklar arasında ortak yaşam ve ortak çıkarlar, manevi ve maddi yardım anlamına gelen istikrarlı ve sürekli bir karaktere sahiptir.Evlilik dışı birlikte yaşayan kişiler, gerek karşılıklı hak ve yükümlülükler bakımından, gerekse üçüncü kişilere karşı hukukî eş statüsüne sahip değildirler ve bu statüleri kullanmazlar.
Özet (Çeviri)
Cohabitation is an arrangement where two people are not married but live together. Such arrangements have become increasingly common in Western countries since the late 20th century, particularly under the influence of changing societal views regarding marriage, gender roles, and religion. In a broader sense, the term cohabitation can mean any number of people living together. Cohabitation is the joint life of a couple in which the partners act as spouses. This relationship has a stable and permanent character, meaning common life and common interests, moral and material assistance between living people and children born without cohabitation. People living together do not have the status of legal spouse against third parties, in terms of mutual rights and obligations, and they do not use this status.