Türk iş hukukunda ebeveynin kısmi süreli çalışma hakkı
Parent's right to part-time work in Turkish labor law
  1. Tez No: 866153
  2. Yazar: KEMALETTİN KOSOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamız 6663 sayılı Kanun ile birlikte Türk Hukuku'nda uygulama alanı bulan ebeveynin kısmi süreli çalışma hakkını konu almaktadır. Çalışmamız ile birlikte öncelikli olarak Türk hukukunda ebeveynlik ve benzer kavramlar ele alınmış sonrasında ise Türk İş Hukuku'nda mevcut olan izin hakları ile birlikte çalışmamız ile ilgili olan kısmi süreli iş sözleşmeleri incelenmiş bulunmaktadır. Son olarak ise ebeveynin kısmi süreli çalışma hakkı detaylı bir şekilde ele alınarak iş hukuku bakımından ilgili diğer konular ile bağlantılar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study is about the parent's right to part-time work, which has found application in Turkish Law with Law No. 6663. In our study, parenthood and similar concepts in Turkish law were first discussed, and then the leave rights available in Turkish Labor Law and part-time employment contracts related to our work were examined. Finally, the parent's right to part-time work is discussed in detail and connections are made with other issues related to labor law.