Sporun cinsiyetlendirilmesi bağlamında kadın futbolunun medyada temsili
Media representation of women's football in the context of gendering of sports
- Tez No: 867868
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BURCU SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kadınlar tarih boyunca çeşitli bahanelere sığınılarak sistematik bir şekilde kamusal alandan dışlanmıştır. Ev ve aileye dair özel alan kadınlara atfedilirken, siyaset ve spor gibi alanları içeren kamusal alan erkekler için ayrılmıştır. Bu durum, sporun da erkeklerin hakimiyetindeki bir alan olarak algılanmasına ve kadınların bu alandan dışlanmasına yol açmıştır. Futbol özelinde bu ayrımcılık daha da belirgin bir şekilde kendini göstermiştir. Erkek futbolu, atletik beceri, güç ve dayanıklılık gibi erkeklikle özdeşleştirilen özelliklere dayanan bir spor olarak kurgulanmıştır. Bu durum, kadınların bu spora katılma ve başarılı olma yeteneğini sorgulamaya ve onları bu alandan uzaklaştırmaya zemin hazırlamıştır. Medya, bu ayrımcı bakış açısını yeniden üreten ve pekiştiren önemli bir rol oynamıştır. Spor medyasında bulunan futbol haberleri ve yorumları genellikle erkek futboluna odaklanırken, kadın futbolu ötekileştirilmekte ve önemsizleştirilmektedir. Bu durum, kadın futbola olan ilginin azalmasına ve kadınların bu alandaki potansiyellerinin gelişmesine engel teşkil etmektedir. Bu araştırma, sporun cinsiyetlendirilmesi kavramı bağlamında kadın futbolunun medyadaki temsiline odaklanarak Yeni Şafak Gazetesi, Milliyet Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan haberlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu açıdan 1 Temmuz 2019 ve 15 Mart 2024 tarihi arasındaki kadın futboluyla ilgili yayımlanan haber ve köşe yazıları nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu analiz, medyanın kadın futbolunu temsil etme biçiminin toplumsal cinsiyet algılarına nasıl katkı sağladığı ve sporun cinsiyetlendirilmesi kavramının nasıl şekillendirildiğinin anlaşılmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have been systematically excluded from the public sphere under various pretexts. While the private sphere, associated with home and family, has been attributed to women, the public sphere including politics and sports has been reserved for men. This situation has led to the perception of sports as a domain dominated by men and the exclusion of women from this sphere. In the context of football, this discrimination has been particularly pronounced. Men's football has been constructed as a sport based on characteristics associated with masculinity such as athletic skills, strength, and endurance. This has raised doubts about women's ability to participate and succeed in this sport, pushing them away from this domain. The media has played a significant role in reproducing and reinforcing this discriminatory perspective. Football news and commentaries in sports media often focus on men's football, while women's football is marginalized and trivialized. This has led to a decrease in interest in women's football and hindered the development of women's potential in this field. This research aims to focus on the representation of women's football in the media within the context of the gendering of sports, by examining the news articles from Yeni Şafak Gazetesi, Milliyet Gazetesi, and Cumhuriyet Gazetesi published between July 1, 2019, and March 15, 2024. Using a qualitative content analysis method, this analysis seeks to understand how the media's representation of women's football contributes to societal gender perceptions and shapes the concept of the gendering of sports.