Plastik sanatlarda qualıa nosyonu
The notion of qualia in the plastic arts
  1. Tez No: 867871
  2. Yazar: RANA HÜMEYRA MÜJDE
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
“Plastik Sanatlarda Qualia Nosyonu”başlığını taşıyan bu çalışmada kökensel felsefi bir problem olan qualiaya yönelik kişisel sanat uygulamaları ile bir perspektif önerisi sunulmaktadır. Plastik sanatlar ve zihin felsefesi alanlarının bireşiminden oluşan bir araştırma doğrultusunda sanat yapıtında vuku bulan qualianın anlam olanaklarının izi sürülmektedir. Kişisel sanat uygulamalarının anlamlandırılması için iki ayrı kültür alanı olan sanat ve felsefe arasında bir diyalog kurmanın gerekliliği, düşüncenin aktarıcısı olan imge ile mümkün kılınmaktadır. Sanat yapıtında yer alan imgenin anlamlandırılma biçimi, nesne ile imge arasında algısal bir farklılığa işaret etmektedir; bu farklılık temelde öznel bilişsel bir yeti olan algının dolayımsız bir ilişki içerisinde olduğu qualia nosyonudur. Bu doğrultuda qualia, kişisel plastik bir dil oluşturmak üzere epistemolojik bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Buradaki edim, öznel bir gerçekliğin sanat yapıtına yerleştirilmesidir. Qualia nosyonu, sanat eserleri ile ilişkilendirilmek üzere nitelik düalizmi ve fizikalizm ile daraltılmış bir çerçevede incelenmekte ve tartışılmaktadır. Tez, kişisel sanat pratiklerinin bir kaydı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis titled as“the Notion of Qualia in the Plastic Arts”, proposes a perspective with personal art practices on qualia as a fundamental philosophical problem. In line with a research that combines the fields of plastic arts and philosophy of mind, the possibilities of meaning of qualia, which is visible in the artworks are investigated. The necessity of establishing a dialogue between art and philosophy, which are two separate cultural fields in order to make sense of personal art practices is made possible by the image as the conveys of thought. The way of explain the meaning of the image in the artwork, indicates a perceptual difference between the object and the image. Basically, this difference is the notion of qualia, which is directly related to perception as a subjective cognitive faculty. Accordingly, qualia is used as an epistemological method to create a personal plastic language. The act here is the insertion of a subjective reality into the artwork. The notion of qualia is examined and discussed in relation to artworks within a narrow framework of qualia property dualism and physicalism. The thesis is a record of personal artistic practices.