Pilates egzersizi yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Diyarbakır ili örneği)
Examining the relationship between physical activity levels and nutritional habits of individuals doing pilates exercise (Diyarbakir province sample)
  1. Tez No: 867872
  2. Yazar: GİZEM KIZILDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bedensel hareketlerden uzaklaşmak, sağlıksız yemek kültürü ve bunların sonucu olarak sedanter bir yaşam teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak söylenebilir. Dünya Sağlık Örgütü fiziksel aktivitenin ve doğru beslenmenin sağlıklı bir yaşam ve iyi bir yaşam kalitesinde anahtar rol oynayabileceğini ifade etmektedir. Fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme olgusunun oldukça önemli olduğu düşünüldüğünden Diyarbakır ilinde bulunan pilates egzersizi yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ve beslenme alışkanlıkları arasında ki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır ilinde bulunan aktif olarak pilates salonlarına gidip pilates egzersizi yapan bireyler kapsarken örneklemini ise rastgele örneklem metoduyla seçilmiş 318 kişi oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan 9 soruluk kişisel bilgi formu ile Uluslararası fiziksel aktivite anketi ve sağlıklı beslenme tutum ölçeği doldurtulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ilk olarak normallik sınaması yapılmış, parametrik dağılan ikili değişkenlerde t-testinden yararlanırken, non-parametrik dağılan değişkenler için Mann- Whitney U testi uygulanmıştır. İkiden fazla değişenler ile ölçek boyutları istatistiksel olarak sınanması için parametrik dağılan değişkenler için tek yönlü varyans analizi (Anova), nonparametrik dağılan çoklu değişkenler için Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki etkinin tespit edilmesi için ise linear regresyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments; It triggers withdrawal from physical activity, unhealthy eating and drinking culture and, as a natural result, a sedentary lifestyle. The World Health Organization states that physical activity and proper nutrition can play a key role in a healthy life and a good quality of life. Since physical activity and healthy nutrition are thought to be very important, it was aimed to examine the relationship between physical activity levels and nutritional habits of individuals doing pilates exercise in Diyarbakır. While the population of the research includes individuals who actively go to pilates halls and do pilates exercises in Diyarbakır, the sample consists of 318 people selected by random sampling method. In order to collect data, the participants filled out a 9-question personal information form prepared by the researcher, as well as the International physical activity survey and healthy nutrition attitude scale. The data obtained was analyzed with the SPSS 26.0 package program. In the analysis of the data, firstly, normality test was performed; t-test was used for parametrically distributed binary variables, while Mann-Whitney U test was applied for non-parametrically distributed variables. To statistically test scale dimensions with more than two variables, one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for parametrically distributed variables, and the Kruskal Wallis-H test was applied for multiple nonparametrically distributed variables. Linear regression test was used to determine the effect between the scales.