Metabolik sendrom kriterleri ile santral retinal arter rezistif indeksi arasındaki ilişki
Relationship between metabolic syndrome criteria and central retinal artery resistive index
- Tez No: 867875
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ülkemizde de oldukça yaygın olan metabolik sendrom, insülin direnci ile başlayan abdominal obezite, glukoz intoleransı ya da diabetes mellitus, dislipidemi, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı (KAH) gibi sistemik hastalıkların geliştiği ölümcül bir endokrin bozukluktur. Metabolik sendrom tanı kriterleri abdominal obezite, hiperglisemi , hipertrigliseridemi, düşük HDL düzeyini içerir. Bu risk faktörlerinin bulunmasıyla karakterize metabolik sendrom, kronik inflamasyon, koagülasyon faktörlerinin artışı ve fibrinolizin azalması ile karakterize koagülasyon artışı durumu, endotel fonksiyon bozukluğu ve platelet hiperaktivitesi aracılığı ile inme ve diğer kardiyovasküler olayların gelişimine yatkınlık oluşturmaktadır.Çalışmamızın amacı metabolik sendrom kriterleri ile santral retinal arter rezistif indeksi arasında bir ilişki olup olmadığını irdelemektir;ilişki saptanması halinde metabolik sendrom tanısında kan tetkiki veya antropometrik ölçümler haricinde kullanılabilecek bir yöntem olup olamayacağını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine etik kurul onayından itibaren 6 ay içinde başvuran veya toplamda 86 gönüllüden; metabolik sendrom tanı kriterlerini karşılayan 18-75 yaş arası;,ek hastalığı olmayan , ilaç kullanımı olmayan ,aktif malignitesi ,sigara kullanımı olmayan ve gebe olmayan hastalar ile kontrol grubu olarak metabolik sendrom tanı kriterlerini karşılamayan,18-75 yaş arası ;ek hastalığı olmayan,aktif malignitesi ,sigara kullanımı olmayan ve gebe olmayan hastaların dahil edilmesi planlandı.Katılımcılar IDF/NHLBI 2009 kriterlerine göre değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların başvuru anında plazma glukoz,trigliserit,hdl,homa, bel çevresi,santral retinal arter doppler görüntülemeleri incelendi, metabolik sendrom tanı kriterlerini karşılayan hastaların ve karşılamayan kontrol grubunun göz dibi muayenesinde retinopati saptanmayanların oftalmik doppler aracılığı ile santral retinal arter rezistif indeksine bakıldı. Bulgular: Çalışmamıza 43 metabolik sendrom hastası ve 43 sağlıklı toplamda 86 birey dahil edildi. Metabolik sendrom hastalarının ortalama yaşı 35,21±8,58 idi .Kontrol grubunun ortalama yaşı 32,4±11,19 idi. Hasta grubunda rezistif indeksi sağ göz için 0,46±0,05 , sol göz için 0,45±0,06 bulundu. Kontrol grubunda rezistif indeksi sağ göz için 0,45±0,04, sol göz için 0,46±0,05 bulundu ve iki grup arasında anlamlı istatistiksel fark görülmedi (p>0,05). Sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı ve ortalama arter basıncı ile santral retinal arter rezistif indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). Bel çevresi ile santral retinal arter rezistif indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). HDL düzeyi ile santral retinal rezistif indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). Trigliserit düzeyi ile santral retinal arter rezistif indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). Hastaların nicel bulguları, laboratuvar parametreleri ve indeks sonuçları (Rİ) çalışma ve kontrol gruplarında, cinsiyete göre ayrı ayrı olarak kıyaslanmış ve anlamlı farklılık görülüp görülmediği not edilmiştir. Çalışma grubu incelendiğinde, erkeklerde bel çevresi (p=0,001) kadınlarda ise HDL (p=0,012) ortalamalarının daha yüksek olduğu ve anlamlı istatistiksel farklılık teşkil ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome, which is very common in our country, is a fatal endocrin disorder that begins with insulin resistance and is accompanied by systemic disorders such as abdominal obesity, glucose intolerance or diabetes mellitus, dyslipidemia, hypertension and coronary artery disease (CAD). The diagnostic criteria of metabolic syndrome include abdominal obesity, hyperglycemia, hypertriglyceridemia, and low HDL levels. Metabolic syndrome characterized by these risk factors predisposes individuals to chronic inflammation, hypercoagulable state characterized by increased coagulation factors and decreased fibrinolysis, endothelial dysfunction, and platelet hyperactivity leading to stroke and other cardiovascular events. Our study aims to investigate whether there is a relationship between metabolic syndrome criteria and central retinal artery resistive index; and if a relationship is found, to evaluate whether it can be used as a method in the diagnosis of metabolic syndrome in addition to blood tests or anthropometric measurements. Materials and Methods: From patients who applied to the Internal Medicine outpatient clinic of Ankara City Hospital within 6 months after obtaining ethical approval, a total of 86 volunteers were included: aged between 18-75 years, meeting the diagnostic criteria of metabolic syndrome, no additional diseases, no medication use, no active malignancy, no smoking, and not pregnant. A control group of patients aged 18-75 years, not meeting the diagnostic criteria of metabolic syndrome, with no additional diseases, no active malignancy, no smoking, and not pregnant was also planned to be included. Participants were assessed according to IDF/NHLBI 2009 criteria. Plasma glucose, triglycerides, HDL, HOMA, waist circumference, and central retinal artery resistive index were examined at the time of admission of the patients included in the study. Participants who did not have retinopathy in the fundus examination and met the diagnostic criteria for metabolic syndrome and the control group were examined for central retinal artery resistive index using ophthalmic doppler. Results: A total of 86 individuals were included in our study, including 43 patients with metabolic syndrome and 43 healthy individuals. The average age of the metabolic syndrome patients was 35.21±8.58, and the average age of the control group was 32.4±11.19. The resistive index in the patient group was 0.46±0.05 for the right eye and 0.45±0.06 for the left eye. In the control group, the resistive index was 0.45±0.04 for the right eye and 0.46±0.05 for the left eye with no significant statistical difference between the two groups (p>0.05). There was no statistically significant correlation between systolic blood pressure, diastolic blood pressure, and mean arterial pressure and the central retinal artery resistive index (p>0.05). There was no statistically significant correlation between waist circumference and central retinal artery resistive index (p>0.05). There was no statistically significant correlation between HDL level and central retinal artery resistive index (p>0.05). There was no statistically significant correlation between triglyceride level and central retinal artery resistive index (p>0.05). There was no statistically significant correlation between blood glucose level and central retinal artery resistive index (p>0.05). Quantitative findings, laboratory parameters and index results (RI) of the patients were compared separately according to gender in the study and control groups, and it was noted whether any significant differences were observed. When the study group was examined, it was seen that the mean waist circumference (p=0.001) in men and HDL (p=0.012) in women was higher and constituted a significant statistical difference.