K.S.B.Ü Yenidoğan Yoğunbakımında Yatan Erken Term ve Geç Preterm Bebeklerin Morbidite ve Mortalite Verilerinin Değerlendirilmesi
- Tez No: 867876
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma ile Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde doğan ve yenidoğan yoğun bakım yatışı gerektiren geç preterm ve erken term bebeklerde görülen morbidite ve mortalite sıklığı ve bu morbidite ve mortaliteye yol açan risk faktörleri belirlenecektir. Çalışma sonuçları benzer yurt içi ve yurt dışı veriler ile kıyaslanacak ve yeni doğacak olan geç preterm ve erken term bebeklerin izleminde dikkate alınacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde doğan erken term (37+0/7- 38+6/7 GH) ve geç preterm (34+0/7 – 36+6/7) 101 bebek dahil edilmiştir. Bu bebeklerde morbidite ve mortaliteye neden olabilecek antenatal ve postnatal veriler incelendi. Analizlerde SPSS 28.0 paket programı kullanıldı. 0,05' den küçük p değerleri istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen yenidoğanların sezaryen doğum oranı %81 olarak saptanmıştır. Erken term bebeklerde 1.dakika ve 5.dakika APGAR skoru da geç pretermlere kıyasla anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Hastaların hiçbirine antenatal steroid uygulaması gerçekleştirilmediği saptanmıştır. Geç preterm bebeklerin anlamlı olarak daha yüksek bir oranda canlandırma uygulamasına ihtiyaç duydukları saptanmıştır. Geç preterm yenidoğanların ortalama 10,13 gün, erken term yenidoğanların ise 4,65 gün yatış süreleri olduğu ve gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Sonuç: Son yıllarda hastane koşullarında iyileşme ve sezaryen doğum oranları artmakta ve geç preterm bebeklerin tüm doğumlara oranı giderek artmaktadır. Özellikle geç preterm bebekler, akciğer gelişiminin tamamlanmaması ve 35 hafta üzerine şu anda rutinde antenatal steroid uygulamasının olmaması bu bebekleri respiratuar morbiditeler açısından riskli grupta yer almalarına neden olmakta. İki tam doz antenatal steroid uygulamasının geç preterm bebeklerde özellikle respiratuar morbiditeleri azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The frequency of morbidity and mortality observed in premature and latepreterm infants born at Kütahya Health Sciences University who necessitate admission to the neonatal intensive care unit will be ascertained through this research. We will also identify the risk factors that contribute to such morbidity and mortality. The results of the study will be compared to comparable domestic and international data and incorporated into the follow-up of early-term and late-preterm newborns. Materials and Methods: This study included 101 premature (37+0/7–38+6/7 GH) and late-preterm (34+0/7–36+6/7) infants born at Kütahya Health Sciences University. An analysis was conducted on antenatal and postnatal data that could lead to morbidity and mortality in these infants. The SPSS 28.0 software application was utilized for the analyses. The criterion for statistical significance was a P value below 0.05. Results: The study revealed that % 81 of the infants under investigation were delivered via cesarean section. Additionally, early-term infants exhibited substantially higher APGAR scores at the 1st and 5th minutes in comparison to late-preterm infants. It was ascertained that none of the patients received antenatal steroid administration. There is substantial evidence to suggest that late-preterm infants necessitate resuscitation more frequently. The mean duration of hospitalization for late preterm newborns was 10.13 days, whereas for term newborns it was 4.65 days; this difference between the two groups was statistically significant. Conclusion: In recent years, there has been an increase in the rates of recovery and cesarean deliveries under hospital conditions, and the proportion of late preterm births to all births is steadily rising. Especially late-preterm infants are classified in the highrisk group for respiratory morbidities due to incomplete lung development and the absence of routine antenatal steroid administration beyond 35 weeks of gestation. It has been found that the administration of two full doses of antenatal steroids particularly reduces respiratory morbidities in late-preterm infants.