Vajinal sürüntü örneklerinden izole edilen C. albicans kökenlerinin salgısal asit proteinaz (sap) aktivitelerinin belirlenmesi ve sap enziminin indüklenmesinde etkili faktörlerin araştırılması
Determination of the Sap activity of C. albicans strains isolated from vaginal swab samples and examination of the factors involving in induction of sap enzyme
- Tez No: 86789
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, vajinal sürüntü örneklerinden izole edilmiş 111 maya kökeninin identifikasyonları ve Sap enzim aktivitelerinin değerlendirilmeleri yapıldı. Ayrıca Sap enziminin indüklenmesinde rolü olabilecek faktörler araştırıldı. Maya kökenlerinin identifikasyonları sonucu ilk sırada C. albicans (%70.2), ikinci şurada C. glabrata (%12.6) belirlendi. BSA agar ve brom yöntemleri ile yapılan Sap aktivite tayinlerinde bütün C. albicans kökenlerinde Sap aktivitesi saptandı. Ayrıca vajinal kandidozlu örneklerden izole edilmiş C. albicans 'larda daha yüksek enzim aktivitesi olduğu tespit edildi Sap enzim indüklenmesinde kullanılan mikroorganizmalardan sadece HIV-1 virusu ile indüklenme tespit edilirken HSV-2, Lactobacillus ve G. vaginalis ile böyle bir etki gözlenmedi. Antibiyotiklerden ise sadece glikopeptid grubundan vankomisin ile indüklenme tespit edildi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, identification of 1 1 1 yeast strain isolated from vaginal swab samples and evaluation of their Sap enzyme activities were examined. Therefore, factors involving in imduction of Sap enzyme was also examined. After identification of yeast strains, C. albicans (70%) and C. glabrata (12.1%) were isolated, respectively. By using BSA agar and BSA broth methods, Sap enzyme activity was identified in C. albicans strains. However, the higher enzyme activity was determined in C. albicans isolated from women with vaginal candidiasis. Among the microorganisms used in induction of Sap enzyme, only HIV-1 induced, whereas HSV-2, Lactobacillus and G. vaginalis did not. With regard to antibiotics used only vancomycin, in glycopeptid group, induced the enzyme.