Helicobacter Pylori'ye karşı gelişen antikorlar ile değişik klinik durumlar arasındaki ilişkinin irdelenmesi
Examination of the association between antibodies against helicobacter pylori and various cliniccal situations
  1. Tez No: 86788
  2. Yazar: NEŞE KAKLIKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada dispeptik yakınması olan hastalarda midede H. pylori kolonizasyonu olup olmaması, gastritin şiddeti, H. pylori enfeksiyonunun süresi ile serumda anti-Zf. pylori IgG, IgA ve IgM antikorlarının varlığı ve düzeyi arasında bir bağlantı olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 97 hasta katıldı. Herbir hastadan serum örneği ve endoskopi ile gastrik antrum bölgesinden 4 adet biyopsi örneği alındı. Antral gastritin şiddeti endoskopik ve serolojik bulgulardan habersiz olan bir patoloji uzmanı tarafından belirlendi. Biyopsi örneklerinde H. pylori varlığı Gram boyama, kültür ve üreaz testleri ile gösterildi. Hastaların ilk başvurularından iki ay sonra bu işlemler tekrarlandı. Gram boyama ile 86 hastada (%88.66) H. pylori tespit edildi. Bu hastaların 95 'inde (%95.88) in-house ELISA ile anû-H. pylori IgG antikorları pozitif olarak bulundu. Mikroskopi geçerli test olarak alındığında serumda anti-#. pylori IgG tayini için hazırlanan in-house ELISA testinin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla %97.67, %18.18, %90.32 ve %50.00 olarak belirlendi. Dispeptik yakınmaları olan 86 hastada ticari olarak hazırlanmış bir ELISA kiri ile mû-H. pylori IgA türü antikorlar araştırıldı ve bu hastalardan 71 'inde (%82.55) bu antikorlar pozitif olarak bulundu. Mikroskopi ile H. pylori tayini geçerli test olarak alındığında bu ticari ELISA kitinin duyarlılığı %83.33, özgüllüğü %25.00, pozitif prediktif değeri %91.54, negatif prediktif değeri %13.33 olarak hesaplandı.78 Toplam 88 hastada ticari bir kit ile mû-H. pylori IgM türü antikorlar araştırıldı. Hastaların sadece 5'inde (%5.68) bu antikorların pozitif olduğu ve anti- H. pylori IgM serolojisinin H. pylori enfeksiyonunda tanısal değeri olmadığı görüldü. Çalışma grubundaki hastaların 31 'inde western blot analizi ile hangi antijenlere karşı antikorların bulunduğu araştırıldı. H. pylori mikroskopisi negatif olan 4 hasta dahil olmak üzere bütün hastalarda mû-H. pylori IgG antikorları tespit edildi. Hastaların 15'inde (%48.38) 130 kDa ağırlığındaki CagA proteinin bulunduğu protein bantına karşı, 25 'inde (% 80.64) 87 kDa ağırlığındaki VacA proteininin bulunduğu protein bantına karşı reaktif bantlar tespit edildi. Majör immunoreaktif komponentler 94, 87, 84, 74, 58 ve 54 kDa ağırlığında idi. Çalışmaya alman 31 hastanın 8 'inde (%25.81) 130 kDa ağırlığındaki CagA proteinine karşı oluşan antikorun ikinci başvuruda alman serum örneğinde kaybolduğu görüldü. Ayrıca hastalardan 7'sinde (%22.58) 35 kDa, 6'smda (%19.35) 64 kDa, 6'smda (%19.35) 34 kDa, 5'inde (%16.13) kDa, 5'inde (%16.13) 61 kDa ağırlığında proteinlere karşı reaktif bantların ilk serum örneklerinde pozitif iken ikinci örneklerde negatifleştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to determine the association between gastric colonization of Helicobacter pylori, histological grading of gastritis and the duration of the H. pylori infection with dyspepsia and the presence of anti- H. pylori IgG, IgA and IgM. Ninety-seven dyspeptic patients were included in the study. Each patient underwent blood sampling and endoscopy. Four antral biopsy specimens were obtained from these patients. The severity of antral gastritis was graded by pathologists who were unaware of the serological and endoscopic findings. The presence of H. pylori in the biopsy specimens was determined by Gram staining, culture and urease tests. After two mounts the same procedure was repeated. H. pylori were positive in 86 (88.66%) patients with Gram staining and 93 (95.88%) patients with in-house ELISA for anti-//. pylori IgG. Using microscopy as a reference test the sensitivity, specifity, positive predictive value and negative predictive value of in-house ELISA for serum anti-//. pylori IgG were 97.67%, 18.18%, 90.32%o, 50%, respectively. Anti-//. pylori IgA was tested in 86 patients with dyspepsia. Seventy-one of these patients (82.55%) were positive with commercial ELISA for anti-//. pylori IgA. Using microscopy as reference test, the commercial ELISA for anti-//. pylori IgA was 83.33% sensitive, 25.00% specific with 91.54% positive predictive and 13.33%» negative predictive values. Eighty-eight patients were screened with a commercial ELISA for anti-//. pylori IgM. Only 5 patients (5.68%) were positive with this test. The serology of anti-//. pylori IgM had no diagnostic value.80 In thirty-one patients, serological characterisation was carried out using western blot analysis. In all subjects, anti-/£ pylori IgG was detected irrespective of H. pylori presence. Immunoreactive bands in 130 kDa moleculer weight (CagA) were found in 15 (48.38%), 87 kDa moleculer weight (VacA) were found in 25 (80.64%) of the patients. The major common immunoreactive components were at 94, 87, 84, 74, 58 and 54 kDa. From the serum samples of 31 patients in 8 (25.81%) 130 kDa, in 7 (22.58%) 35 kDa, in 6 (19.35%) 64 kDa, in 5 (16.13%) 61 kDa moleculer weight immunoreactive proteins were disappeared in the second serum samples.