Hafız İbn Asakir ve Sultan Nureddin'in iş birliklerinin Beytülmakdis'in kurtuluşundaki etkisi
Al-Hafiz Ibn Asakir and Sultan Nur ad-Din and the impact of their collaboration on the liberation of Bayt al-Maqdis
  1. Tez No: 867924
  2. Yazar: ABBAS HASSAN DİYAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUL GHAFOUR ALSAYADY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Haçlı seferleri döneminde, milletin bilinçsel olarak hazırlanmasına ve Beytülmakdis'ün kurtuluşunu arama kararlılığının uyanmasına ilişkin bir yönünü ele almaktadır. Ayrıca bilginin, yerini, önemini ve değişim yaratmadaki hayati rolünü vurgular. Bu bilişsel yapılanmada el-Hafız İbn Asakir ve Sultan Nureddin'in oynadığı hayati rolün tanımıyla çalışmaktadır. Çalışma aynı zamanda büyük alim Hafız İbn Asakir tarafından temsil edilen alimler arasındaki iş birliği ilişkisini, adil sultan Nureddin Zengi'nin temsil ettiği akılcı otoriteyi ve bu iş birliği ilişkisinin Beytülmakdis'ün kurtuluşunun yolunu nasıl açtığını da tartışmakta Bu çalışma, bilginin bireylerin ve ulusların yaşamlarındaki öneminin yanı sıra değişimin gerçekleşmesinde ve tarihin yazılmasındaki rolünü ortaya koymayı da amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, İbn Asakir liderliğindeki alimlerin, Haçlı seferleri sırasında halkı bilişsel olarak Haçlı istilasına karşı hazırlamaya yönelik olan çabalarına da ışık tutmayı amaçlamaktadır. Hafız İbn Asakir'in temsil ettiği bilgi ile Sultan Nureddin'in temsil ettiği akılcı otorite arasındaki ilişkinin doğasına da ulaşmaya çalışmakta ve İbn Asakir ile Sultan Nureddin arasındaki iş birliği ilişkisinin Beytülmakdis'ün Haçlı güçlerinden kurtarılma hazırlığındaki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın önemi, Beytülmakdis'ün gelecekteki kurtuluşuna hazırlanmadaki rolünün yanı sıra ele aldığı konunun önemi ve bilginin değişimdeki rolünde yatmaktadır. Bugün, yetmiş yıldan fazla süren acımasız bir Siyonist işgal altında bulunan Beytülmakdis ve mübarek Mescid-i Aksa'nın zorluklar yaşadığı bir dönemdeyiz. Zaman sanki dönmüş ve tarih kendini tekrar ediyor gibi. Bu yüzden, vatanları ve kutsal mekanları kurtarmak için atalarımızın yaptıklarından ilham almak zorundayız. Çünkü tarihi olmayan bir ulusun ne bugünü ne de geleceği vardır. Bu nedenle, çalışmanın önemi buradan kaynaklanmaktadır. Çalışma, ulusun bilginlerinin ve adil bir yöneticinin, ulusun topraklarını ve kutsal yerlerini, özellikle Beytülmakdis'ün kurtarmak için gösterdikleri çabaların bir yönünü aydınlatmaktadır. Çalışma, ilgili olay ve olguların izlenmesinde, bu bilgi ve verilerin analiz edilmesinde veya tartışılmasında ardından da sonuçlara varılmasında tarihsel yönteme dayanmaktadır. Çalışma, en önemlisi ister mezhepsel ve mezhepsel ister etnik ve ulusal temelde bölünme ve parçalanma tehlikesi ve bunun ulusu zayıflatmadaki etkisi olan birkaç sonuca varmıştır. Bilginin önemi, değişimdeki rolü ve ulus için fikirsel hazırlık ihtiyacının yanı sıra siyasi ve askeri hazırlıktan önce gelmesi gerektiği sonucuna varmıştır. Aynı zamanda, halkların, toprakların ve kutsal yerlerin kurtuluşu için bilgi ve adil otorite arasında stratejik iş birliği kurmanın önemini ve gerekliliğini gösterdi. Çalışma ayrıca, araştırmacıların dikkatini çekmek ve onları bilgi ve güç arasındaki iş birliği hakkında daha fazla araştırma yapmaya teşvik etmek ve tarih boyunca bunun pratik örneklerini vurgulamak ve incelemek de dâhil olmak üzere çeşitli öneriler önerdi.
Özet (Çeviri)
The study addresses an aspect of the Frankish War period, which concerns the cognitive preparation of the nation and the mobilization of motivation in order to seek the liberation of Bayt al-Maqdis. Additionally, it highlights knowledge, its status, importance, and vital role in bringing about change, and addresses the vital role played by Al-Hafiz Ibn Asakir and Sultan Nur ad-Din in this knowledge preparation. The study also explores the collaboration between knowledge, represented by the distinguished scholar Al-Hafiz ibn Asakir, and righteous authority, symbolized by the just Sultan Nur ad-Din Zenki, and how this cooperative relationship paved the way for the liberation of Bayt al-Maqdis. The study aims to reveal the importance of knowledge in the lives of individuals and nations, as well as the role of knowledge in effecting change and shaping history. The study also aims to highlight the efforts of scholars, with Ibn Asakir at the forefront, in intellectually preparing the nation to confront the Crusader invasion during the Crusades. The study also attempts to explore the nature of the relationship between knowledge, represented by Al-Hafiz Ibn Asakir, and the righteous authority, represented by Sultan Nur ad-Din. The study also aims to reveal the impact of the cooperative relationship between Ibn Asakir and Nur ad-Din on the preparation for liberating Bayt al-Maqdis from the Crusader forces. The significance of the research lies in the importance of the subject it addresses, which is knowledge and its role in change, as well as its role in preparing for the upcoming liberation of Bayt alMaqdis. While Bayt al-Maqdis and its blessed Al-Aqsa Mosque suffer from an aggressive Zionist occupation lasting for over seven decades, it's as if time has looped back, and history is repeating itself. Therefore, it becomes imperative to draw upon the actions of our forefathers aimed at liberating these sacred sites, for a nation without a history has neither a present nor a future. Hence, the significance of this study emerges, highlighting a facet of the efforts of a distinguished scholar and symbol among the nation's scholars, in collaboration with a just ruler from its devoted leaders, aimed at liberating the nation's land and its sanctities, with Bayt al-Maqdis at its heart. The study relies on the historical method to monitor relevant events and facts, analyze this information and data, discuss them, and then arrive at conclusions.