Çocukluk çağı travması olan üniversite öğrencilerine yönelik grupla sanat terapisi müdahale programının somatizasyon ve öz şefkat üzerine etkisi
The effect of group art therapy intervention program on somatization and self compassion for university students with childhood trauma
- Tez No: 867925
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı travması olan üniversite öğrencilerine yönelik grupla sanat terapisi müdahale programının somatizasyon ve öz şefkat üzerindeki etkisine bakılmıştır. Programın etkililiği ön test-son test ölçümlü ve deney- kontrol gruplu deneysel desenle toplam 18 öğrenciden (deney grubu N= 9 kontrol grubu N=9) oluşan bir örneklem ile test edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Öz-Şefkat Ölçeği, Belirti Tarama Listesi Somatizasyon Alt ölçeği ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, somatizasyon, öz şefkat ve çocukluk çağı travmaları arasında ilişki bulunamamıştır. Çalışmanın diğer sonucu ise grupla sanat terapisi müdahale programının öz şefkat ve somatizasyon üzerinde etkisi olmadığıdır. Mevcut bulgular ilgili literatür ile birlikte değerlendirilmiş; araştırmanın sınırlılıkları, güçlü yanları ele alınmış ve gelecek çalışmalara katkı sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of a group art therapy intervention program on somatization and self-compassion in university students with a history of childhood trauma. The effectiveness of the program was examined using a pre-test-post-test measurement design with an experimental-control group structure, involving a sample of 18 students (9 in the experimental group, N=9 in the control group). Data collection tools included a Personal Information Form, Self-Compassion Scale, Symptom Checklist Somatization Subscale, and Childhood Trauma Questionnaire. Results revealed no significant relationship between somatization, self-compassion, and childhood trauma. Another finding of the study indicated that the group art therapy intervention program did not have a significant impact on self-compassion and somatization. The obtained results were discussed in conjunction with relevant literature, addressing the limitations and strengths of the research, and providing suggestions for future studies that could contribute to the field.