التلخيص الحبير للحافظ ابن حجر العسقلاني من أول الكتاب إلى باب سنن الوضوء دراسة وتحقيق واستكمال
Et-talhis el-habir/ hafız ibn hacar el-askalanikitap başından abdest sünnetleri kısmı (kapısına) kadar (araştırma inceleme ve tamamlama çalışması )
- Tez No: 815396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİ ELSEYYİD ELLAHHAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Arapça
- Üniversite: Şam Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Kur'an ve Sünnet'in içtihadı ve karşılaştırmalı içtihat araştırmacıları, sırayla (Eltahric) kitaplarına atıfta bulunmaktan kaçınamazlar ve doğru olan veya zayıflıkları belirttikleri dereceyi bilmek ve alanlarında araştırmacıların çoğu kez sohbetlerle ilgili bir delil bulması, Hadis Eserleri alanında araştırma yapılan bölümlerinde birçok kaynak olarak Eltalhis Elhabir kitabının önemli bir İslam kütüphanesine sahip olduğunu gösteriyor.Bu Tezimi, iki bölümden sonra önsözün girişinden iki bölümden ve sonuçtan oluşturdum. *Birinci bölümde: Çalışma Bölümü: İmam Gazali ve Kitabı Elveciz; İmam el-Rafi'i Kitabı Elaziz: İmam İbn Hacar Kitabı Eltalhis Elhabir; vede belgelenmiş olan Kitabın başlığı ona ait olduğu, Telifinin nedeni, önemi,Kitabındaki yöntemi, Kaynakları,nerden çıktığı,el yazısının kopyaları,matbuu, dipnot yöntemi,açıklaması incelemesi ve tamamlaması. *İkinci bölümde: Metinde eklenen dip notlar yorum ve nihai sonuç ana bulgular ve tavsiyeler içermektedir. Elde ettiğim bölümle ilgili çalışmamı tamamladım ve doğru Hadisleri doksanını içerdiğini yorumladım. (Hasen)derecesinde bulunan Hadisler arasında: Asıl Hadisler altı Hadistir.Ve(Şevahid)Hadislerse elli altıdır. -Amma Zayıf Hadisler: Asıl Hadisten On sekizi Zayıftır. Ve (Şevahid) Hadisler ise yüz yirmi yedidir. Ve Asıl Hadislerden ikisi batıldır. -Öte yandan; Alimler Sahih Hadisi nasıl aldılar ve onunla çalıştılar. -Ancak zayıf Hadislerle çalışmayı terk ettiler. Alimler başka bir delile itimat ettiler. (İcmaa) gibi. -Bunun yanında: Zayıf Hadisler Şevahid ve Mutabba Hadislerle güçlenir ise zayıf ile çalışılabilir. Bu dinin Esasları ve dallarıyla güçlü temellere dayanmaktadır. Gücü ise : Kur'an ve Sünnetir.
Özet (Çeviri)
Researchers of the jurisprudence of the Quran and the Sunnah and comparative jurisprudence cannot avoid referring to the books of (El-tahric) in turn, and knowing the degree to which they indicate the correctness or weaknesses, and researchers in their field often find an evidence of conversations, El-talhis as many sources in the departments of research in the field of hadith works It shows that the book of Al-habir has an important Islamic library. I have composed this thesis in two parts, the introduction of the preface, two parts and the conclusion. *In the first chapter: Study Section: Imam Ghazali and his book El-weciz; Imam al-Rafi'i and his book El-aziz; and book of Imam Ibn Hajar El-talhis El-habir; It is also documented that the title of the book belongs to him, the reason for its copyright, its importance, the method in his book, its sources, where it came from, copies of the handwriting, its printing, footnote method, explanation, review and completion. *In the second part: The footnotes added in the text contain comments and the final conclusion, main findings and recommendations. I completed my study of the section I obtained and interpreted it as containing ninety of the correct Hadiths. Among the Hadiths at the (Hasan) level: The main hadiths are six hadiths. And the (Shawahid) hadiths are fifty-six. Just Weak Hadiths are eighteen of the original hadiths are weak. And (Shawahid) hadiths are one hundred and twenty seven. And two of the original hadiths are invalid. On the other hand; how scholars received the Sahih Hadith and worked with it. But they abandoned working with weak hadiths. Scholars relied on another evidence. Like (Ijmaa). In addition: If weak hadiths are strengthened with Shavahid and Mutabba Hadiths, one can work with the weak ones .This religion is based on strong foundations with its principles and branches. Its power is: the Quran and the Sunnah.