Kronik otitis media hastalarında kan serum paraoksanaz 1 ve karbondioksit anhidraz 9 enzim düzeylerinin araştırılması
Searching of serum paraoxanase 1 and carbonic anhydrase 9 enzymes level in chronic otitis media patients' blood sample
  1. Tez No: 867938
  2. Yazar: ÜLKE DİREYBATOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kronik otitis media (KOM) ve kolesteatomanın etiyopatogenezi halen tam olarak aydınlatılmamıştır. Bununla ilgili olarak osteoklastik aktivite, sitokinler, kronik inflamasyon, endotoksinve lipid peroksidasyon ürünlerinin toksik etkileri gibi pek çok neden suçlanmaktadır.Bu hastalarda inflamatuar/antiinflamatuar dengenin inflamatuar etkenlerin daha aktif olduğu bir durumun olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda otit tablosunda kronikleşme sürecinde ve kolesteatom formu oluşumunda antioksidan 2 enzim olduğu bilinen Paraoksanaz (PON) 1 ve Karbonik Anhidraz (CA) 9'un kan serum düzeylerinin etkisinin olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca KOM hastalarında ek hastalık, septum deviasyonu varlığı gibi başka etkenleri de inceleyip serum enzim seviyelerine etkisi olup olmadığını araştırdık. Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde kronik otitis media tanısı alan 18-65 yaş arası 41 hasta ile kontrol grubunu oluşturmak üzere herhangi bir hastalığı olmayan 39 gönüllü sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi.KOM hastalarının rutin odyometrik ve radyolojik tetkikleri yapıldı. Hasta grubun aktif kulak akıntısı olup olmadığı, KOM tarafları, antibiyotik kullanımı, septum deviasyonu, ek hastalık, uyku kaliteleri, YRBT sonucu kolestatom varlıkları not edildi. 2 gruptan da venöz kanlar alınıp santrifüj sonucu elde edilen serumdan PON 1 ve CA-IX enzim düzeyleri Spektrofotometre ile ölçüldü. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda her iki grupta serum enzim düzeylerinin yaş ve cinsiyete bağlı değişmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The etiopathogenesis of chronic otitis media (COM) and cholesteatoma is still not fully elucidated. Many reasons such as osteoclastic activity, cytokines, chronic inflammation, endotoxin and toxic effects of lipid peroxidation products are blamed for this. It is thought that in these patients, the inflammatory/anti-inflammatory balance is a situation in which inflammatory factors are more active. In our study, we aimed to investigate whether the blood serum levels of Paraoxanase (PON) 1 and Carbonic Anhydrase (CA) 9, which are known to be two antioxidant enzymes, have an effect on the chronicization process of otitis and the formation of cholesteatoma form. We also examined other factors such as comorbidities and septum deviation in COM patients and investigated whether they affected serum enzyme levels. 41 patients between the ages of 18-65, diagnosed with chronic otitis media at the Ear Nose and Throat Clinic, and 39 volunteer healthy individuals without any disease to form the control group were included in the study. Routine audiometric and radiological examinations of COM patients were performed. It was noted that whether the patients had active ear discharge, COM sides, antibiotic usage, septum deviation, comorbidities, sleep quality or presence of cholesteatoma as a result of HRCT. Venous blood was taken from both groups and PON 1 and CA-IX enzyme levels were measured using a Spectrophotometer from the serum obtained after centrifugation. As a result of the statistical analysis, it was seen that serum enzyme levels did not change depending on age and gender in both groups.