Kronik otitis medialı hastalarda preoperatif ve postoperastif serum prestin değerlerinin araştırılması
Investigation of preoperative and postoperative serum prestin values in patients with chronic otitis media
- Tez No: 547185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK DÜZENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Kronik otitis media (KOM), orta kulak (kavum timpani, östaki ve mastoid hücreler) mukozasının inflamasyonu ile seyreden 3 aydan fazla süren ara ara ya da 6 hafta boyunca sürekli akıntı ile devam eden ağrısız kulak hastalığıdır. Etyolojik zemin de akut otitis media ve seröz otitis media suçlandığı gibi genetik predispozisyonun varlığıda etkilidir. Prestin iç kulakta yer alan dış tüylü hücrelere spesifik bir motor proteindir. Dış tüylü hücre hasarında bu proteinin serum düzeyinin arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada kronik otitis medianın olası dış tüylü hücre hasarını değerlendirmek amacıyla herhangi bir otolojik problemi olmayan işitmesi normal seviyedeki hastalar ile kronik otitli hastaların prestin düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı polikliniğinde kronik otitis media tanısı alan ve operasyon planlanan 18-65 yaş arasında 60 hasta çalışma hakkında bilgilendirilip rızaları alınarak çalışmaya dahil edilip vaka grubu oluşturuldu. Kronik otitis media nedeniyle 30 hastaya timpanoplasti ve diğer 30 hastaya timpanomastoidektomi yapıldı. Kontrol grubu için işitme kaybı tanısı almayan 18-65 yaş aralığında 30 sağlıklı gönüllü çalışma hakkında bilgilendirilip rızaları alınarak çalışmaya dahil edildi. Hastalardan prestin çalışmak üzere kan numuneleri alındı. Hastalara saf ses odyometri testi yapıldı. Bulgular: Kontrol grubu prestin düzeyi timpanoplasti pre-op, timpanomastoidektomi pre-op gruplarından anlamlı olarak düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction:Chronic otitis media (COM), is a painless ear disease which lasts with the inflammation of middle ear (cavum timpani, eustachian tube and mastoid cells) mucosa, continues more than 3 months and proceeds with continoues or time to time flix that lasts six weeks. In the etiological background, both acute otitis media and serous otitis media are blamed and also genetic predisposition is effective. Prestin is a motor protein specific to outer hairy cells in the inner ear. It is known that the serum level of this protein increases in external hair cell damage. In this study, in order to evaluate the possible external hair cell damage, it was aimed to compare prestin level of the patients that don't have any otologic problems and have normal hearing level with those who have chronic otitis. Materials and Methods: 60 patients between the ages of 18-65 who were diagnosed as chronic otitis media in the Yüzüncü Yıl Universty of Dursun Odabaşı Medical Center Otolaryngology Department were informed about the study and their consent was taken and the case group was formed. Tympanoplasty was performed in 30 patients and tympanomastoidectomy in 30 patients due to chronic otitis media. For the control group, 30 healthy volunteers aged between 18-65 years who were not diagnosed with hearing loss were informed about the study and their consent was included in the study. Blood samples were taken from the patients to study prestin. Patients underwent pure tone audiometry testing. Results: The control group prestin level was significantly lower than tympanoplasty pre-op, tympanomastoidectomy pre-op groups.