Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı Çok Kriterli Karar Verme yöntemi ile kaykay parkı yer seçimi: Bolu örneği
Skatepark site selection with Multi-Criteria Decision Making method based Geographic Information System: The case of Bolu
- Tez No: 867940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAHİRİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılarak kaykay parkı yer seçimi süreci incelenmektedir. Tez kapsamında, Bolu ili örneği üzerinden Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yardımıyla yedi adet alternatif yer; belediye yöneticileri ve kaykay kullanıcılarından oluşan uzman ekip görüşüne başvurularak da kaykay parkında olması elzem olan yedi adet kriter belirlenmiştir. Kriterler çerçevesinde alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla Bolu Belediyesi'ne bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü mimar ve mühendislerden 7; personellerinden ise 10, şehir ve bölge planlamacılardan 12 ve yerel kaykay kullanıcılarından da 20 kişi olmak üzere toplam 49 uzman arasında anket yapılmıştır. Anketten elde edilen veriler, CRITIC ve ARAS yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, kaykay parkı yer seçiminde en etkili kriterlerin başında“diğer parklarla entegre olması”ve“alan büyüklüğü”geldiğini ortaya koymuştur. Bu kriterler hem belediye çalışanları hem de kaykay kullanıcıları tarafından önemli birer belirleyici faktör olarak tespit edilmiştir. Diğer yandan,“ulaşım kolaylığı”, en az öneme sahip kriter olarak belirlenmiş; bu kriterler doğrultusunda en uygun alternatifin“Atatürk Orman Parkı”olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tez, coğrafi bilgi sistemleri ve çok kriterli karar verme yöntemlerinin kaykay parkı yer seçimi süreçlerinde nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstererek, planlama ve karar verme süreçlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bulgular, benzer projelerin tasarımına ve yer seçimine rehberlik ederek, kaykay parklarıyla ilgili şehir planlaması ve spor tesisleri yönetimi alanlarında önemli bir kaynak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the skate park site selection process is examined using Geographic Information System (GIS) and Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. Within the scope of the thesis, seven alternative places are used with the help of Geographic Information System (GIS) on the example of Bolu province; By consulting the expert team consisting of municipal administrators and skateboard users, seven criteria that are essential for the skateboard park were determined. In order to evaluate the alternatives within the framework of the criteria, 7 architects and engineers from the Parks and Gardens Directorate of Bolu Municipality; A survey was conducted among a total of 49 experts, 10 of whom were staff members, 12 of whom were urban and regional planners, and 20 of whom were local skateboard users. The data obtained from the survey were analyzed with CRITIC and ARAS methods. The results of the research revealed that the most effective criteria in choosing a skate park location are“integration with other parks”and“area size”. These criteria have been identified as important determining factors by both municipal employees and skateboard users. On the other hand,“ease of transportation”was determined as the least important criterion; In line with these criteria, it turned out that the most suitable alternative was“Atatürk Forest Park”. This thesis aims to contribute to planning and decision-making processes by showing how geographic information systems and multi-criteria decision-making methods can be used effectively in skate park location selection processes. These findings can provide an important resource in the fields of urban planning and sports facilities management related to skate parks, guiding the design and site selection of similar projects.