Okul çağı öncesi çocukların velilerinin sağlık okuryazarlığının ateş yönetimine etkisi
Parents of pre-school-age children health literacy to fever management effect
- Tez No: 867980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SERAP ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: 0-6 yaş çocukların velilerinin sağlık okuryazarlıklarının ve ateş yönetimi ile birbirini nasıl etkilediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 1(bir)aylık zaman diliminde Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Aile Hekimliği Kliniğine bağlı polikliniklerine başvuran 0-6 yaş arası çocukların 18 yaş ve üstü velilerinin sağlık okuryazarlığın ateş yönetimine etkisi araştırıldı.Poliklinik başvurularında hastalara sosyodemografik verileri içeren 8 soruluk bilgi formu, ebeveyn ateş yönetimi ölçeği ve sağlık okuryazarlığı ölçeği yüz yüze sorgulama yöntemi ile uygulandı. ve öncesinde sözel onam alındı. Çalışmamız tek merkezli, randomize, kesitsel, tanımlayıcı niteliktedir. Bulgular: Çalışmamıza 148 kişi katılmıştır.Katılımcılardan 127 kişi(%85.8) kadın,21 kişi(%14.2)erkektir;Yaş ortalamaları 33.91'dir.Eğitim durumunu daha çok üniversite ve/veya üzeri(%51.4) olan grup oluşturmaktadır.Katılımcılarımızın çoğu çalışmadığını(%56.1)beyan etmiştir.Çalışanlar arasında beyaz yaka (%39.1) oranı daha fazladır. Çalışmamızda sağlık okuryazarlığının ateş yönetimini anlamlı düzeyde etkilemediği (p=0.452) ancak çocuğu ateşlendiğinde her zaman ateşini ölçenlerin ve çocuğu ateşlendiğinde hekime 3 gün ve sonrası başvuranların ateş yönetimini anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır (sırasıyla;p=0,09,p
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to determine how the health literacy of parents of children aged 0-6 years and fever management influence each other. Materials and Methods: In this study, we aim to investigate the influence of parental health literacy on fever management in children aged 0-6 years who visited the outpatient clinics of the Family Medicine Clinic at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital within a 1-month period. A face-to-face survey will be conducted using an 8-item questionnaire covering sociodemographic information, parental fever management practices, and health literacy levels. Verbal consent will be obtained from participants before the study. Our study is a single-center, randomized, cross sectional, descriptive study. Results: Our study included 148 participants. Among them, 127 (85.8%) were female and 21 (14.2%) were male, with an average age of 33.91. The majority of participants had a university education or higher (51.4%). Most participants reported not being employed (56.1%), while among those who were employed, white-collar workers (39.1%) were more prevalent. Our study found that health literacy did not significantly impact fever management (p=0.452).