Radikal sistektomi yapılan hastalarda standart ve genişletilmiş lenf nodu diseksiyonunun sağkalım üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of standard and extended lymph node dissection on survival in patients undergoing radical cystectomy
  1. Tez No: 867979
  2. Yazar: TANER HACIOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜNEY, DR. NİHAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, radikal sistektomi uygulanan mesane ürotelyal karsinom tanılı hastalarda genişletilmiş lenf nodu diseksiyonunun 5 yıllık genel sağkalım oranı, 5 yıllık nükssüz sağkalım oranı ve 5 yıllık kanser spesifik sağkalım oranını standart lenf nodu diseksiyonuna kıyasla daha fazla arttırabileceğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ürotelyal mesane tümörü tanısı olan ve radikal sistektomi uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların verileri retrospektif olarak taranmıştır. Radikal sistektomi uygulanmayan, mesane koruyucu multimodal tedavi uygulanan hastalar, verilerine ulaşılamayan hastalar ve takipten çıkan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda hastalar genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu ve standart lenf nodu diseksiyonu yapılan hastalar olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Çalışma her grupta 51 hasta ile toplamda 102 hasta olacak şekilde planlanmıştır. Toplamda standart lenf nodu diseksiyonu uygulanan 82 hasta ve genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu uygulanan 51 hasta değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplamda 133 hasta çalışmaya dahil edildi. Standart lenf nodu diseksiyonu grubu 82 hastadan ve genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu grubu 51 hastadan oluşmaktaydı. Standart lenf nodu diseksiyonu grubunda 70 (%85,4) erkek, 12 (%14,6) kadın hasta, genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu grubunda ise 44 (%86,3) erkek, 7 (%13,7) kadın hasta bulunmaktaydı. Standart lenf nodu diseksiyonu grubu yaş ortalaması 63,3±9,5, genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu grubu yaş ortalaması 62,7±10,8 yıl olarak hesaplandı. Alınan lenf nodu sayısı standart lenf nodu diseksiyonu grubunda ortalama 8,00±3,6, genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu grubunda 22,8±8,9 adet olarak tespit edildi. Takiplerde 65 (%48,9) hastada nüks tespit edildi. Standart lenf nodu diseksiyonu grubunda postoperatif albümin değeri, genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu grubuna göre daha yüksek olduğu gözlendi (p=0,015). Genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu grubunda, radikal sistektomi öncesi preoperatif karsinoma in situ pozitifliği ve radikal sistektomi materyali karsinoma in situ pozitiflik oranlarının daha yüksek olduğu saptandı (sırasıyla p0,05, p=0,981). Logistik regresyon analizi ile takiplerde nüks gelişmesinin, genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu uygulanmasının ve hasta yaşının ileri olmasının mortalite ile ilişkili olduğu tespit edildi. Sonuçlar: Pelvik lenf nodu diseksiyonu, klinik pratikte radikal sistektomi uygulanan hastalarda cerrahi prosedürün rutin bir bileşeni olarak uygulanmaktadır. Günümüzde pelvik lenf nodu diseksiyonunun sınırları konusunda herhangi bir konsensus bulunmamaktadır. Literatürde yer alan çalışmalarda, standart lenf nodu diseksiyonu ve genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu uygulamalarının sağkalım üzerine etkileri üzerine çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu tezin sonuçlarına göre, genişletilmiş lenf nodu diseksiyonunun genel sağkalım, nükssüz sağkalım ve kanser spesifik sağkalım açısından standart lenf nodu diseksiyonundan üstün olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to demonstrate that extended lymph node dissection can increase the 5-year overall survival rate, 5-year recurrence-free survival rate and 5-year cancer-specific survival rate more than standard lymph node dissection in patients diagnosed with bladder urothelial carcinoma who underwent radical cystectomy. Materials and Methods: Patients diagnosed with urothelial bladder tumor and who underwent radical cystectomy were included in the study. The patients' data were scanned retrospectively. Patients who did not undergo radical cystectomy, patients who received bladder-preserving multimodal therapy, patients whose data could not be accessed, and patients who were lost to follow-up were excluded from the study. Based on the data obtained, the patients were divided into two groups: patients who underwent extended lymph node dissection and standard lymph node dissection. The study was planned to include 102 patients in total, with 51 patients in each group. Results: A total of 133 patients were included in the study. The standard lymph node dissection group consisted of 82 patients and the extended lymph node dissection group consisted of 51 patients. There were 70 (85.4%) males and 12 (14.6%) females in the standard lymph node dissection group and 44 (86.3%) males and 7 (13.7%) females in the extended lymph node dissection group. The mean age of the standard lymph node dissection group was 63.3±9.5 years and the mean age of the extended lymph node dissection group was 62.7±10.8 years. The mean number of lymph nodes removed was 8.00±3.6 in the standard lymph node dissection group and 22.8±8.9 in the extended lymph node dissection group. Recurrence was detected in 65 (48.9%) patients during follow-up. Postoperative albumin value was higher in the standard lymph node dissection group than in the extended lymph node dissection group (p=0.015). In the extended lymph node dissection group, preoperative carcinoma in situ positivity before radical cystectomy and radical cystectomy material carcinoma in situ positivity rates were higher (p0.05, p=0.981, respectively). Logistic regression analysis revealed that the development of recurrence, extended lymph node dissection and advanced age of the patient were associated with mortality. Conclusions: In clinical practice, pelvic lymph node dissection is performed as a routine component of the surgical procedure in patients undergoing radical cystectomy. Currently, there is no consensus on the extent of pelvic lymph node dissection. There are conflicting results in the literature regarding the effects of standard lymph node dissection and extended lymph node dissection on the survival. According to the results of this thesis, extended lymph node dissection is not superior to standard lymph node dissection in terms of overall survival, recurrence-free survival and cancer-specific survival.