Erken ve geç ıntrauterin gelişme geriliği (IUGG) olan fetüslerde doğumda kordon kan gazı parametrelerinin incelenmesi
Investigation of cord blood gas parameters at birth in fetuses with early onset and late onset intrauterine growth retardation (IUGG)
- Tez No: 867981
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Intrauterin Gelişme Geriliğinin (Iugg) Erken Veya Geç Başlangiçli Olmasinin Doğumdaki Kordon Kan Gazi Parametreleri, Apgar Skoru Ve Doğum Yöntemi Tercihine olan etkisini incelemek Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda 01 Ocak 2022- 01 Ocak 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 18-45 yaş arası 28-41 gebelik haftasında intrauterin gelişme geriliği (İUGG) tanısıyla kliniğimizde takip edilip doğum yapan kadın hastalar intrauterin gelişme geriliğinde erken ve geç başlangıçlı olmasına göre araştırma grubumuza dahil edildi. Çalışma gruplarının doğum sırasında alınan kordon kan gazı parametreleri, 1. Ve 5. Dk Apgar skorları, doğum haftası retrospektif olarak karşılaştırıldı.. Bulgular: Çalışmaya intrauterin gelişme geriliği tanılı 101 (% 71,1)'i çalışma grubu, 41 (% 28,9)'i kontrol grubu olmak üzere toplam 142 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalamaları 29,5±5,9 yıl (min: 18, maks: 44) idi. Hastaların 53 (% 37,3)'ünde ek hastalık tespit edildi. Ek hastalık tespit edilen hastalarda en sık sırasıyla 16 (% 30,2)'sında preeklampsi, 13 (% 24,5)'ünde hipotiroidi, 6 (% 11,3)'sında hipertansiyon, 4 (% 7,5)'ünde ise GDM bulguları saptandı. Doğumda alınan kordon kan gazı parametreleri incelendiğinde Erken ve Geç Başlangıçlı IUGG de olan hastaların ortalama ph,pC02,p02,baz açığı,K Hct, Hco3 değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effect of early or late onset of intrauterine growth restriction (IUGR) on cord blood gas parameters at birth, Apgar score and delivery method preference. Materials and Methods: In our research, female patients between the ages of 18-45 who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 01 January 2022 and 01 January 2024 were followed up in our clinic with the diagnosis of intrauterine growth restriction (IUGR) at 28-41 weeks of gestation and gave birth. It was included in our research group based on early and late onset of intrauterine growth retardation. The study groups' cord blood gas parameters taken at birth, 1st and 5th minute Apgar scores, and week of birth were compared retrospectively. Results: A total of 142 patients diagnosed with intrauterine growth retardation were included in the study, 101 (71.1%) in the study group and 41 (28.9%) in the control group. The average age of the patients was 29.5±5.9 years (min: 18, max: 44). Additional diseases were detected in 53 (37.3%) of the patients. Among patients with comorbidities, the most common were preeclampsia in 16 (30.2%), hypothyroidism in 13 (24.5%), hypertension in 6 (11.3%), and hypertension in 4 (7.5%). GDM findings were detected. When the cord blood gas parameters taken at birth were examined, no significant difference was detected between the groups in the average pH, pC02, p02, base deficit, K Hct, Hco3 values of patients with Early and Late-Onset IUGR.