Kardiovasküler hastalıklarla serum IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü-1) düzeyleri arasındaki ilişkiler
The Relationship between cardiovascular diseases and serum IGF-1 (insulin like growth factor-1) levels
  1. Tez No: 86800
  2. Yazar: ESMA ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
6.0ZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 1999 ESMA ÖZTEKİN Danışman Doç.Dr. ALİ MUHTAR TİFTİK Kardiovasküler Hastalıklarla Serum IGF-I (İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü -I ) Düzeyleri Arasındaki İlişkiler Sunulan araştırmada, GH'nun pulzatif salınımına karşın IGF-I düzeylerinin oldukça stabil ve tek ölçümün yeterli olmasının zaman ve ekonomik açıdan sağladığı avantajlar kullanılarak, serum IGF-I düzeyleri ve diğer biyokimyasal parametrelerle kardiovasküler hastalıklar arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma;Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardioloji Polikliniğine müracaat eden 43-64 yaşları arasındaki vakalar üzerinde gerçekleştirilmiştir.Kontrol grubu, efor testi negatif olan 12 vaka (7 Erkek, 5 Kadm) dan, deneme (KAH) grubu da efor testi pozitif olan ve damarlardaki daralma oranları % 50 den fazla olan 12 vaka (7 Erkek, 5 Kadın) dan oluşmuştur. Vakalardan; daha önce KAH nedeniyle tedavi görmüş ve hâlâ ilaç kullananlar, hormon (östrojen, progesteron) tedavisi görenler, romatoid artrit, böbrek ve karaciğer yetersizliği ve DM'lü olanlar ve alkol kullananlar çalışmaya alınmamıştır. Vakaların AH, sigara kullanımları incelenmiş, VKİ, BKO, BÖ hesaplanmış ve glukoz, total protein, albumin, ürik asit, trigliserid, kolestrol, total HDL, LDL, laktat,IGF-I, ACTH, insülin ve C-peptid düzeyleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The Relationships Between Cardiovascular Diseases and Serum IGF-I (Insulin Like Growth Factor - 1 ) Levels In this investigation, in spite of pulsatile secretion of GH, using the advantage in time and economic status of fairly constant levels and single measurement of IGF-I, to investigate the relationships between cardiovascular disease and serum IGF-I levels, other biochemical parameters have been purposed. This study have been realized on people aged 43 to 64 years who applied to Polyclinic of Cardiology of Medicine Faculty in Selçuk University.The“Control Group”was composed of 12 people (7 Men, 5 Women) with presence of negative exercise test.The“CAD or Test Group”was composed of 12 people (7 Men, 5 women) with the presence of positive exercise test and stenoses > 50 %.The people who treated before because of CAD and still treated with medicine, had been in östrojen, progesteron therapy, had rheumatoid arthritis, renal and hepatic failure, diabetes mellitus and consumed alcohol were not included.History of families, cigarette consumption have been examined, body mass index (BMI), waist to hip ratio (WHR), the measurement of waist have been estimated and the levels of glucose, total protein, albumin, uric acid, triglyceride, cholesterol, total HDL, LDL, lactate, IGF-I, ACTH, insulin and C-peptide have been analysed.