İstanbul'daki aile hekimliği asistanlarının uyku kalitesi ve depresyon arasındaki ilişki
The relationship between sleep quality and depression among family medicine assistants in İstanbul
  1. Tez No: 868003
  2. Yazar: DİLEK İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. BURAK ÇAĞRI KENDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, aile hekimliği asistanlarının uyku kalitesi ile depresyon arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel tanımlayıcı bir araştırma olarak 1 Aralık 2023 - 1 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmamız, İstanbul'da görev yapmakta olan Aile Hekimliği Asistanlarından oluşan 161 katılımcıdan oluşmaktadır. Toplam 49 sorudan oluşan anketimizde katılımcıların sosyodemografik özellikleri değerlendirilmiştir. Depresyon için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), uyku kalitesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to determine the relationship between sleep quality and depression in family medicine residents MATERIAL and METHOD: Our study, which was conducted as a crosssectional descriptive survey between December 1, 2023 and January 1, 2024, consisted of 161 participants from the Family Medicine Residents of the Training and Research Hospital in Istanbul. In our questionnaire consisting of 49 questions in total, sociodemographic characteristics of the participants were evaluated. The Beck Depression Scale (BDÖ) was administered for depression and the Pittsburgh Sleep Quality Scale for sleep quality.