Bebeklerde düşük doğum ağırlığı sıklığı ve tam büyümeyi yakalama yönünden olası risk faktörlerinin karşılaştırması
Frequency of low birth weight in infants and comparison of possible risk factors in terms of full catch-up growth
  1. Tez No: 868004
  2. Yazar: DERYA AKOSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. SÜNDÜS GÖRÜKMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Düşük doğum ağırlığı ile doğma durumu, ulusal ve uluslararası bölgelerde sıklığı her geçen gün artmakta olan ciddi bir halk sağlığı problemidir. Düşük doğum ağırlığı ile doğan bebeklerin tam büyümeyi zamanında yakalaması gelecek yaşamlarında karşılaşmaları muhtemel önemli hastalıklardan korunmaları açısından dikkate alınması gereken bir konudur. Bu çalışmamızda düşük doğum ağırlığı ile doğan bebek sıklığını tespit etmeyi ve bu bebeklerde tam büyümeyi yakalama yönünden olası risk faktörlerini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel türde yapılan çalışmamıza 01.01.2019- 31.12.2021 tarihleri arasında doğan bebekler dahil edildi. Bu tarih aralığında doğan bebeklerin arasından düşük doğum ağırlığı ile doğan bebekler yapılan çalışmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma tarihleri arasında doğan toplam 415 bebek bulunmaktaydı. Tüm düşük doğum ağırlığı ile doğan bebekler çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızdaki bir kısım veri Aile Sağlığı Merkezi sistemimizde kayıtlı olan anne ve bebeklerine ait izlem muayene bilgilerinden elde edilmiş olup diğer veriler ise, bebeklerin annelerine telefon aracılığıyla ulaşılarak, tarafımızca önceden tasarlanmış soruların sorulması ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The condition of being born with low birth weight is a serious public health problem that is increasing in frequency both nationally and internationally. It is essential to consider the timely achievement of full catch-up growth by infants born with low birth weight for their potential protection against significant diseases they may encounter in their future lives. In this study, we aimed to determine the frequency of babies born with low birth weight and to compare possible risk factors for achieving full growth in these babies. MATERIAL and METHOD: Our cross-sectional study included babies born between 1 January 2019 and 31 December 2021. Among the babies born within this date range, those with low birth weight constituted the sample of the study. There were a total of 415 babies born during the study period. All babies born with low birth weight were included in the study. Some of the data in our study were obtained from follow-up examination information of mothers and infants registered in our Family Health Center system, while the other data were collected by reaching out to the mothers of the babies via telephone and asking them pre-designed questions by us.