Diyabetik hastalarda intraoperatif bradikardi ve glukoz/potasyum oranı arasındaki ilişki
The relationship between intraoperative bradycardia and glucose/potassium ratio in diabetic patients
  1. Tez No: 868021
  2. Yazar: BETÜL AFŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TİRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Amaç: Diabetes Mellitus (DM), prevalansı giderek artan metabolik bir hastalıktır. DM'de kardiyovasküler refleks yanıtında bir değişiklik vardır. Bu değişikliğin temel unsurlarından biri arteriyel baroreseptörlerden kaynaklanan bozulmuş cevaptır. Arteriyel basıncın aksiyon potansiyellerine dönüştürülmesi baroreseptörlerin uyarılabilir membranları tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle baroreseptörlerin diğer birçok uyarılabilir dokuyla hücre dışı iyon konsantrasyonlarındaki değişikliklere karşı duyarlılığı mevcuttur. Bizim de çalışma-mızda, diyabetik hastalarda preoperatif glukoz/potasyum oranı (GPR) intraoperatif bradikardi ile ilişkili olabilir hipotezinden yola çıkılarak; primer amacımız regüle Tip 2 DM'li hastalarda gelişen intraoperatif bradikardinin GPR ile olası ilişkisini araştırmaktır. Sekonder olarak ise DM'li hastalarda değişen elektrolitlerden olan preoperatif sodyum değerinin intraoperatif bradi-kardi ile ilişkisini ve aynı zamanda GPR'nin intraoperatif hipotansiyon ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlarda bradikardi gelişen vakaların retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Bradikardi geli-şen vakalar iki grup halinde değerlendirildi. Grup S, sağlıklı hastaları içerirken; Grup D diyabe-tik hastaları kapsadı. Dahil edilme kriterlerine uyan her iki gruptaki intraoperatif bradikardi ger-çekleşen hastaların demografik özellikleri ve preoperatif dönemde alınan biyokimya sonuçların-dan; glukoz, potasyum, sodyum değerleri kaydedildi. Cerrahi tipi ve süresi, anestezi kayıtların-dan elde edildi. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Shapiro Wilks testi kullanıldı. Demografik veriler ile test ve ölçeklerden elde edilen verilerin değerlendirilme-sinde tanımlayıcı istatistiksel analizler kullanıldı. Verileri karşılaştırmak için eşleştirilmiş bir örneklem t-testi kullanıldı. Ordinal verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare ve Fisher Testi veriler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için kullanıldı. Veriler ortalama ± standart sapma ve yüzde olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Diabetes mellitus (DM) is an increasingly prevalent metabolic disease. There is a change in the cardiovascular reflex response in DM. One of the key elements of this change is the distorted response from arterial baroreceptors. The conversion of arterial pressure into action potential is carried out by the irritable membranes of the baroreceptors. Therefore, baroreceptors are sensitive to changes in extracellular ion concentrations with many other irritable tissues. Our study is based on the hypothesis that the preoperative glucose/potassium ratio in diabetic pa-tients may be associated with intraoperative bradycardia; our primary objective is to investigate the possible relationship between the development of intraoperative bradycardia in patients with regular Type 2 DM and the glucose/potassium ratio. The secondary is to investigate the relation-ship between preoperative sodium values from variable electrolytes in patients with DM and intraoperative bradycardia, as well as the relation between glucose/potassium ratio and intra-operative hypotension. Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively reviewing cases that developed bradycardia during operations under general anesthesia. The cases with brady-cardia were examined in two groups. Group S included healthy patients, while Group D includ-ed diabetic patients. Demographic characteristics of patients with intraoperative bradycardia in both groups meeting the inclusion criteria and biochemical results obtained during the preopera-tive period: glucose, potassium, and sodium values were recorded. The type and duration of the surgery were obtained from the anesthesia records. The Shapiro Wilks test was used to deter-mine whether the data showed normal distribution. Identifying statistical analyses were used to evaluate demographic data and data obtained from tests and scales. A matched sample t-test was used to compare the data. In the evaluation of ordinary data, it was used to evaluate the relation-ship between the chi-square and Fisher test data. The data were expressed as an average ± standard deviation and percentage.