Sualtı ragbisi branşında hipoksik antrenmanların kan eritropoetin ve hematolojik parametreler üzerine etkileri
The effect of hypoxic training on blood erythropoietin and hematological parameters in underwater rugby
  1. Tez No: 868026
  2. Yazar: GÜLCE ÖZTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın temel amacı uzun süredir düzenli olarak antrenman yapmakta olan sualtı ragbisi (SAR) sporcularında (erkek ve kadın) hipoksik sualtı ragbisi antrenmanının eritropoetin (EPO), hipoksi ile indüklenen faktör 1 alfa (HIF-1α) ve temel hematolojik değerler üzerine etkisini cinsiyete bağlı olarak araştırmaktır. Çalışmaya kadın (yaş: 17.8 ± 2.3; n=11) ve erkek sporcular (yaş: 17.9 ± 1.3; n=10) ile benzer fiziksel özelliklere sahip sedanter (spor yapmayan birey) kadın (yaş: 22.3 ± 3.1; n=10) ve erkek (yaş: 24.4 ± 5.0; n=10) gönüllü olarak katıldı. Sualtı ragbisinde uygulanan hipoksik antrenmanların EPO hormon, HIF-1α ve temel hematolojik parametrelerle birlikte ferritin, transferrin, demir, total demir bağlama kapasitesi (TDBK) ve transferrin satürasyonuna (Tf-Sat) olan etkileri araştırıldı. Açlık kanlarından yukarıda belirtilen tüm tam kan parametrelerine bakıldı ve ELISA yönemiyle EPO hormon ile HIF-1α düzeyleri belirlendi. Katılımcıların 50 m ve 100 m yüzme dereceleri alıntıktan sonra aerobik kapasitelerinin belirleyicisi olarak kullanılan kritik hızları (KH) hesaplandı. Sporcuların kritik hızları sedanter gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti. (p=0.001). Sporcu kadınların hemoglobin (p=0.022) ve ferritin (p=0.016) değerleri sedanterlere göre anlamlı olarak daha yüksekti. Sporcu erkeklerde TDBK (p=0.014) daha yüksekken erkek sedanter grupta ferritin (p=0.028), transferrin satürasyonu (p=0.001), demir (p=0.011) değerleri anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate the effect of hypoxic underwater rugby training on erythropoietin (EPO), hypoxia inducible factor 1 alpha (HIF-1α), and basic haematological parameters (such as erythrocytes, haematocrit and haemoglobin) in underwater rugby (UWR) athletes (male and female) who have been training regularly for a long time. Male (age: 17.9 ± 1.3; n=10) and female (age: 17.8 ± 2.3; n=11) athletes, as well as sedentary women (age: 22.3 ± 3.1; n=10) and males (age: 24.4 ± 5.0; n=10) with similar physical characteristics, participated in the study. The effects of hypoxic training in UWR on EPO hormone, HIF-1α, ferritin, transferrin, iron, TIBC and basic haematological parameters were investigated. Fasting blood samples were analysed for all the above parameters. EPO hormone and HIF-1α levels were determined by ELISA. The critical speeds of the participants were calculated as a determinant of their aerobic capacity after their 50 m and 100 m times were recorded. The critical speeds of the athletes were significantly higher than those of the sedentary group. Haemoglobin and ferritin levels were significantly higher in athletes than in sedentary women (p=0.022; p=0.016).