Defining and evaluating MOOC quality: A decade in review
KAÇD kalitesinin tanımlanması ve değerlendirilmesi: On yılın incelenmesi
- Tez No: 868025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZİN EŞFER ÖNDÜNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kitlesel açık çevrimiçi kurslar (MOOC), dünya çapında birçok öğrenme fırsatı sunarak eğitimde etkili ve etkili hale geldi. Bu çalışma, kitlesel açık çevrimiçi derslerin çok yönlü tanımlarını araştırmayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır; Son yıllarda gelişen öğretim kalitesi. Bu çalışma, mevcut literatürü sentezleyerek, KAÇD ortamında öğretim kalitesinin tanımlanmasında kullanılan çeşitli boyutlar, kriterler ve metodolojiler hakkında değerli bilgiler sağlamayı ve böylece kavramsal gelişimi ve gelecekteki araştırmalar ve sistematik incelemeler için etkileri hakkında kapsamlı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın araştırma soruları aşağıdakileri ele almaktadır: MOOC IQ araştırma çalışmalarının temel özelliklerini bilmek, MOOC IQ araştırma çalışmalarındaki MOOC kalitesini tanımlamak ve son on yılda MOOC IQ araştırma çalışmalarında kullanılan ölçümleri ve kriter setlerini tanımak. Çalışmanın bulguları, KAÇD'lerin öğretim kalitesini artıran faktörler ve stratejilerin yanı sıra, son on yılda MOOC IQ'da kullanılan ölçüm ve kriterlere odaklanıyor ve birçok dergi, MOOC IQ konusunda
Özet (Çeviri)
Massive open online courses (MOOC) have become effective and influential in education, providing many learning opportunities worldwide. This study aims to explore and analyze the multifaceted definitions of massive open online courses; instructional quality that has evolved over the past decades. By synthesizing existing literature, this study seeks to provide valuable insights into the various dimensions, criteria, and methodologies employed in defining instructional quality within the MOOC environment, thereby offering a comprehensive understanding of its conceptual evolution and implications for future research and systematic reviews. The research questions for this study addressed the following: knowing the essential characteristics of MOOC IQ research studies, defining MOOC quality in MOOC IQ research studies, and recognizing the metrics and criteria sets used in MOOC IQ research studies in the past ten years. The study's findings focus on the factors and strategies that have improved the instructional quality of MOOCs, as well as the metrics and criteria used in MOOC IQ in the past ten years, and many journals were interested in publishing on the topic of MOOC IQ because of its importance, effect, and benefits to society and the scope of education. Thus, the researcher provides suggestions for every stakeholder in IQ MOOC, such as MOOC designers needing to design MOOCs according to the principles that develop their instructional quality and MOOC portal providers should include more free MOOC programs with professional experience and knowledge for learners and instructors.