Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine başvuran konjestif kalp yetmezliği (KKY) tanılı hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective examination of patients diagnosed with congestive heart failure (CHF) admi̇tted to Süleyman Demirel Universi̇y faculty of Medicine Hospital
  1. Tez No: 868055
  2. Yazar: EZGİ CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Konjestif kalp yetmezliği kalbin dokulara metabolik ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde oksijen sunamamasına yol açan kalbin yapısal ve işlevsel bozukluğudur. Kalp yetmezliğinin en sık nedeni koroner arter hastalığı sonrası ortaya çıkan miyokard hasarıdır. Konjestif kalp yetmezliği acil servise başvuran mortalitesi ve morbiditesi yüksek klinik durumlardan biridir. Dolayısıyla kalp yetmezliği olan hastalarda mortaliteyi ön gören faktörlerin acil servis hekimi tarafından bilinmesi gerekmektedir. Biz de çalışmamızda acil servise başvuran konjestif kalp yetmezliği tanılı hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörleri incelemeyi hedefledik. Çalışmamız da acil servise başvuran hastaların yaşı, başvuru anındaki vital değerleri, biyokimya ve tam kan gibi laboratuvar parametreleri, kan gazı parametreleri, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), kardiyotorasik oranları, NYHA sınıfları, akciğer bulguları, Brest ve CSI skorlarını değerlendirdik. Çalışmamızda yaşın, sistolik kan basıncının, satürasyonun, BUN, kreatinin, eGFR gibi böbrek fonksiyon testlerinin, hemoglobin ve hematokrit değerlerinin, kan gazında incelenen laktat ve PaO₂ değerinin, LVEF'nin mortalite ile ilişkili olduğunu saptadık. NYHA sınıflamasının, akciğer grafi bulgularına göre sınıflamanın, Brest ve CSI skorlarının mortalite ile ilişkili olduğunu fakat regresyon analizine göre tek başına mortalitede en önemli etkinin NYHA sınıflaması ve akciğer grafi bulgularına göre sınıflamanın olduğunu saptadık. Dolayısıyla hastalara birçok ön tetkik ve işlem yapmadan önce hastaya sorulacak tek bir sorunun ne kadar önemli olduğunu fark ettik. 'Günlük işlerini yapabiliyor musun?' gibi her hastanın anlayabileceği düzeyde basit bir fiziksel egzersiz sorgulamanın daha önemli olduğunu, hastadan alacağınız yanıtın direk olarak mortalite ile ilişkili olacağını saptadık. Mortalite üzerinde tek başına etkili en önemli diğer faktörün ise pulmoner konjesyonu olduğunu; akciğer grafi bulgularına göre hastaları grupladığımızda normal akciğer bulgusu olan hastaya göre pulmoner konjesyonu olan ve hatta üzerine plevral efüzyonu da eklenmiş grubun daha mortal olacağını fark ettik. Bu çalışmadan şu iki mühim sonucu çıkardık; birincisi, hiçbir laboratuvar parametresi hastanın fiziksel aktivitesi yani kliniği kadar değerli olamaz, ikincisi, kalp yetmezliğinde en dikkat etmemiz gereken ve mortalite ile direk ilişkili husus pulmoner konjesyondur.
Özet (Çeviri)
Congestive heart failure is a structural and functional disorder of the heart that causes the heart to fail to provide enough oxygen to the tissues metabolic needs. The most common cause of heart failure is myocardial damage that occurs after coronary artery disease. Congestive heart failure is one of the clinical conditions with high mortality and morbidity that apply to the emergency department. Therefore, the factors that predict mortality in patients with heart failure should be known by the emergency physician. In our study, we aimed to examine the factors affecting mortality in patients diagnosed with congestive heart failure who applied to the emergency department. In our study, we evaluated the age of the patients who applied to the emergency department, vital values at the time of admission, laboratory parameters such as biochemistry and whole blood test, blood gas parameters, left ventricular ejection fraction (LVEF), cardiothoracic ratios, NYHA classes, lung findings, Brest and CSI scores. In our study, we found that age, systolic blood pressure, saturation, kidney function tests such as BUN, creatinine, eGFR, hemoglobin and hematocrit values, lactate and PaO₂ values examined in blood gas, and LVEF are associated with mortality. We found that NYHA classification, classification according to chest radiography findings, Brest and CSI scores were associated with mortality, but according to regression analysis, the most important effect on mortality alone was the NYHA classification and classification according to chest radiography findings. Therefore, we realized how important it is to ask a single question to the patient before performing many preliminary examinations and procedures. We determined that it is more important to ask a simple physical exercise question at every patient can understand, such as 'Are you able to do your daily works?', and the answer you get from the patient will be directly related to mortality. The other most important single factor affecting mortality is pulmonary congestion; When we grouped the patients according to chest radiography findings, we realized that the group with pulmonary congestion and even pleural effusion would be more mortal than the patient with normal lung findings. We drew the following two important conclusions from this study: Firstly, no laboratory parameter can be as valuable as the patient's physical activity, that is, his/her clinic. Secondly, the issue we need to pay most attention to in heart failure and which is directly related to mortality is pulmonary congestion.