Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran intihar girişimi olgularının değerlendirilmesi
Analysis of suicide attempts in Emergency Department of Suleyman Demirel University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 539502
  2. Yazar: AHMET YUNUS HATİP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT HAKAN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı hastanemiz acil servisine başvuran intihar girişiminde bulunan hastalarının demografik özelliklerini ve laboratuvar özelliklerini tespit ederek alınabilecek önlemleri belirlemek. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi 20.04.2015 ile 20.04.2018 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne intihar girişimi sebebi ile başvuran 295 hastanın ve 197 kontrol grubunun demografik özellikleri ve tam kan sayımı parametreleri geriye dönük olarak ortaya konuldu. Her olgu için cinsiyet, yaş aralıkları, girişimde kullanılan yöntemler, medeni durum, eğitim durumu, meslek özellikleri, psikiyatrik ve diğer tıbbi hastalık özgeçmişi, kullandığı ilaçlar, önceki girişimi ve ailede girişim öyküsü, başvurunun saat-ay-mevsim zamanlarına göre ayrımı, taburculuk-yatış-exitus durumu ve tam kan sayımı parametrelerine bakıldı. Bu vakaların 198'si (%67,1) kadın 97'si ( %32,9) erkek olarak tespit edildi. Olgular 13-83 yaş aralığında olup yaş ortalamaları 26,5 (+-13,4) olarak hesaplandı. Yaş gruplarına göre dağılım incelendiğinde en sık 15-19 yaş aralığında başvuru olduğu görüldü. Vakaların 273'si (%92) şiddet içermeyen 23'ü (%8) şiddet içeren yöntemleri tercih ettiği görüldü. Şiddet içermeyen yöntemleri tercih eden hastaların 258 tanesinin ilaç içerek intihar girişiminde bulunduğu görüldü. Şiddet içeren yöntemleri erkek hastaların daha çok tercih ettiği görüldü. Vakaların aylara ve mevsimlere göre dağılımına bakıldığında en çok 78 (%26,4) vakanın kış mevsiminde en az ise 68 (%23) vakanın sonbaharda geldiği görüldü. 34 vaka ile en fazla Aralık ayında en az 17 vaka ile Ekim ayında başvurunun olduğu görüldü. Olguların başvuru saatlerinde ise 129 (%43,7) hastanın 18:00-24:00 arasında başvurduğu görüldü. Hastaneye başvuru sürelerinde ise 114 (%38,6) hastanın 1-3 saat aralığında hastaneye ulaştığı görüldü. Hastaların sosyo-demografik özelliklerinde ise %73,2 olgunun meslek sahibi olmadığı (işsiz-öğrenci) olduğu hesaplandı. %68 hastanın evli olmadığı ( bekar-dul) görüldü. Vakaların 134 (%45,3) tanesinin halen aktif eğitim hayatına devam ettiği bunların çoğunluğunun üniversite öğrencisi olduğu görüldü. Hastaların eğitim durumlarında ise en çok %14,9 ile lise mezunlarının oluşturduğu hesaplandı. Çalışmamızdaki vakaların 39 tanesinin ikinci veya fazla girişimiyle acil servise başvurduğu görüldü. Çoklu girişimlerde kadın cinsiyetin daha çok ön planda olduğu görüldü. Olguların 114(38,6) tanesinde önceden psikiyatrik hastalık olduğu görüldü. Bu hastaların 105 tanesi aktif olarak psikiyatrik endikasyonlarla ilaç kullandığı görüldü. İlaç alımı ile intihar girişiminde bulunan ve psikiyatrik hastalık öz geçmişi olan hastaların girişimde bulunurken sıkça kendi reçeteli ilaçlarını kullandığı görüldü. Vakaların %38'inin sigara %20'sinin alkol %2,4 ünün madde kullanmakta olduğu görüldü Hastaların 44 (%14,9) tanesi tedavi reddi yaptığı görüldü. 199 (67,5) yoğun bakım 29 ( %9,8) servis yatışı yapıldı. 10 hasta (%3,4) merkezimizde exitus oldu. 19 (%6,4) hasta çeşitli sebeplerle sevk edildi Olguların 262 tanesi GKS skoru 15 olarak acil servise giriş yaparken 11 tanesi GKS skoru 3 olarak acile giriş yaptı. GKS skoru 3 olarak başvuran 11 hastanın 6 tanesi exitus olduğu görüldü. 219 hastaya psikiyatri konsültasyonu istendi. Vakaların tam kan sayımı parametreleri incelendiğinde %20,3 vakanın anemik olduğu görüldü. Şiddet içeren yöntemleri kullanan hastaların arasında anemik vakalarla çok karşılaşıldı. Hastaların nötrofil sayılarının kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Vakaların kontrol grubu ile karşılaştırıldığında NMR, NLR ve MLR 'nin daha yüksek olduğu hesaplandı. Sonuç olarak bölgemizde belirgin şekilde artış gösteren intihar girişimi vakalarının azaltılmasında risk faktörlerinin tekrar değerlendirilip toplum bilinçlendirmesi yapılmasının ve intihar sayısında azalma sağlanabilmesi için topluma psikososyal desteğin verilmesinin önemi vurgulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the demographic characteristics and laboratory features of patients who attempted suicide in the emergency department of our hospital. The demographic characteristics and complete blood count parameters of 295 patients and 197 control group who applied to Suleyman Demirel University Hospital Emergency Department due to suicide attempt between 20.04.2015 and 20.04.2018 were evaluated retrospectively. Gender, age ranges, methods used in the intervention, marital status, educational status, occupational traits, psychiatric and other medical illness history, medications used, previous intervention and family history hospitalization-exitus status and complete blood count parameters were examined. Of these cases, 198 (67.1%) were female and 97 (32.9%) were male. The mean age was 26.5 (+ -13.4) years. When the distribution according to age groups was examined, it was observed that most of the patients were in the 15-19 age group. It was observed that 273 (92%) of the cases preferred non-violent methods (23%). It was observed that 258 of the patients who preferred non-violent methods attempted suicide by taking drugs. It was observed that male patients preferred more violent methods. According to the distribution of cases according to months and seasons, 78 (26.4%) cases were seen in the winter and 68 (23%) cases were in the autumn. In October, there were 34 cases with at least 17 cases. 129 (43.7%) patients applied between 18: 00-24: 00 hours in the admission hours. 114 (38.6%) patients were admitted to the hospital within 1-3 hours. In the socio-demographic characteristics of the patients, it was calculated that 73.2% of the patients did not have a profession (unemployed-students). 68% of the patients were unmarried (single-widow). 134 (45.3%) of the cases were still active in education and the majority of them were university students. In the educational status of patients, it was calculated that high school graduates formed with 14.9%. It was seen that 39 of the cases in our study applied to the emergency department with the second or more attempts. It was seen that the female gender was more prominent in multiple interventions. It was seen that 114 (38.6%) of the cases had a previous psychiatric disorder. It was seen that 105 of these patients used drugs with active psychiatric indications. Patients who attempted suicide with drug intake and who had a history of psychiatric illness frequently used their own prescription drugs when attempting. It was seen that 38% of the cases used cigarette and 20% alcohol and 2,4% used substance. 44 (14.9%) of the patients were found to be refused treatment. 199 (67.5) intensive care services were performed in 29 (9.8%) patients. 10 patients (3.4%) died in our center. 19 (6.4%) patients were referred for various reasons While 262 of them had GCS score of 15, they entered the emergency room and 11 of them had GCS score and 3 of them entered the emergency room. Out of 11 patients who presented with a GCS score of 3, 6 were found to be exitus. 219 patients were asked for psychiatric consultation. When complete blood count parameters were examined, 20.3% of the cases were anemic. Anemic cases were encountered among the patients using violent methods. Neutrophil counts of the patients were higher than the control group. It was calculated that the cases had higher NMR, NLR and MLR compared to the control group. In conclusion, it was emphasized that the importance of giving sociological and physiological support to the community in order to decrease the number of suicidal attempt and to decrease the number of suicidal attempts.