Microfacies analyses and stable isotope geochemistry of jeribe formation exposed at Zahko in the northwestern part of Iraq
Irak kuzeybatısında Zahko civarında yüzeylenen jeribe formasyonunun mikrofasiyes analizleri ve duraylı izotop jeokimyası
- Tez No: 868065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD AQRAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez kapsamında Jeribe Formasyonu, mikrofasiyes içeriklerinin belirlenebilmesi ve δ 13C ve δ 18O duraylı izotoplarının yorumlanması için, Irak'ın kuzeybatı bölgesindeki Zakho alanındaki Bekhair antiklini içerisinde yer alan iki kesit (Zakho Tüneli ve Kwashe köyü) incelendi. İncelenen kesitler, ağırlıklı olarak sığ denizel kireçtaşları, killi kireçtaşı ve dolomit ardalanmaları ile karaterize edilmektedir. Ayrıntılı mikrofasiyes analizlerine dayanarak, istifler içerisinde beş farklı mikrofasiyes tipi tanımlanmıştır: mikritik zarflı biyoklastlı tanetaşı (MF-1), biyoklastlı istiftaşı-tanetaşı (MF-2), peloidli istiftaşı (MF-3), bağlamtaşı (MF-4), çamurtaşı (MF-5). Bu tez kapsamında Jeribe Formasyonunun çökelim sağladığı döneme ait deniz koşulları hakkında bilgiler sağlamak amacıyla karbonat kayalarının duraylı izotop bileşimleri belirlenmiştir. Bu izotopik varyasyonlar, çimentolama ve organik karbon döngüsü gibi depolanma süreçleri, gömülme ve remineralizasyon üzerine yorum yapılmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Microfacies analysis and δ13C and δ 18O stable isotopes were studied in Jeribe Formation (Middle Miocene) within two sections (Zakho Tunnel and Kwashe village) within the Bekhair anticline of Zakho area Northwestern region of Iraq. The studied sections comprise mainly shallow marine limestone deposits with clayey limestone and dolomite interclations. Based on the detailed microfacies analyses, five distinct microfacies types have been identified, including coated bioclastic grainstone (MF-1), bioclastic packstone to grainstone (MF-2), peloidal packstone (MF-3), bindstone (MF-4), mudstone (MF-5) characterizing distinct depositional belts covering from backshoal, shoal to foreshoal. The stable isotopic compositions of the Jeribe Formation bulk carbonate rocks provide insights into past marine conditions. These isotopic variations suggest depositional processes like cementation and organic carbon cycling, including burial and remineralization.