Cenomanian–Turonian platform evolution and records of OAE 2 on the drowned Northern Arabian carbonate platform (SE Turkey): Integration of biostratigraphy, sequence stratigraphy, sedimentology, and stable isotopes
Senomaniyen–Turoniyen yaşlı boğulmuş Kuzey Arap karbonat platformunda (Güneydoğu Anadolu), OAO 2 kayıtları ve evrimi: Biyostratigrafi sekans stratigrafi sedimantoloji ve duraylı izotop jeokimya bütünleşimi
- Tez No: 647754
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin güneydoğusundaki Senomaniyen–Turoniyen yaşlı yokuş tipi karbonat platformunun (kuzey Arap Platformu) evrimini, sedimantoloji biyostratigrafi litostratigrafi sekans stratigrafi ve duraylı–izotop jeokimyasını kapsamaktadır. Karbonat platformundaki farklı sedimantolojik ve jeodinamik özelliklerin birbiri ile olan etkileşimi, saha ve yeraltı gözlemleri, detaylı stratigrafik kesitler, makrofosil ve mikrofosil analizler, δ13C ve δ18O izotop değerleri ve fosil dağılım modelleri temelinde açıklanmıştır. Biyostratigrafik çerçeve, başlıca planktonik foraminiferler, rudistler ve kalkerli nannofosiller üzerine kuruludur. Ancak elde edilen veriler bentik foraminiferler, pithonellidler, algler ve roveakrinidler ile de desteklenmiştir. Senomaniyen–Turoniyen sınır birimlerinin transgresif sistem çökelleri (TSÇ) ile yüksek deniz seviyesi sistem çökelleri (YSÇ) geçişinde, ve bir maksimum sellenme yüzeyine denk gelecek şekilde çökeldiği belirlenmiştir. İstif Senomaniyen–Turoniyen sekans sınırı ile ayrılan üç tortul sekans paketini içermektedir. Çalışma alanı sığ deniz çökellerinden, göreceli derin deniz çökellerine, YSÇ'den TSÇ'ye bir değişimi göstermektedir. Ayrıca, Türkiye'nin güneydoğusundaki ve komşu bölgelerden karbonat yokuş tipi platformlar arasındaki karşılaştırmalar, çalışma alanındaki platform evriminin yerel, bölgesel ve küresel kontrol faktörlerini ayırt etmemize de olanak tanımaktadır. Mikrofasiyes analizleri, çoklu–biyostratigrafik yaşlandırma ve eski ortam yorumları, platformun Senomaniyen–Turonyan Sınır Olayı (CTBE) yakınlarında değişen çevresel koşulların bir sonucu olarak sığ su ortamlarında boğulduğunu göstermektedir. Ayrıca, S–T sınırında bir filaman olayı da kaydedilmiştir. Küresel ölçekte, filaman olayı, östatik ve/veya iklim değişikliği ile ilgili deniz seviyesindeki yükselişi göstermektedir. STSO'ya yakın filamanların bolluğu, iklim değişikliğine bağlı olarak ortamın daha da ısınması sonucunda yüksek organik üretkenliğin biyojenik bir göstergesidir. Hakim olan yüksek deniz seviyesi koşulları, okyanusal anoksik olayı 2' nin (OAO 2) karakteristik özelliği olan, organik maddece zengin fasiyeslerin birikmesi ve korunması için elverişlidir. Bölgesel/yerel tektonizmanın etkisi, Senomaniyen'in sonundan Turoniyen başlarına kadar deniz seviyesindeki yükseliş, Senomaniyen–Turoniyen okyanusal anoksik olayı 2'ye bağlı kuzey Arap platformundaki bölgesel anoksiznasının de dahil olduğu platformun boğulmasının ana nedenidir. Sığ sularda yer alan bu istiflerde yapılan karbon–izotop stratigrafisinde, ‰ 0.21 ile ‰ 2.15 arasında değişen değerlere ve Senomaniyen–Turoniyen Sınırı (STS) aralığında oluşan OAO 2 temsil eden pozitif bir değişim 13C (V–PDB) değerleri saptanmıştır. Bu sonuçlar, sığ su karbonat kayaçlarının karbon izotopları ile yaşlandırması ve yüksek çözünürlüklü karşılaştırılarak bir araç olarak potansiyel kullanımını vurgulamakta ve çalıştığımız alanı etkileyen okyanusal olayların zamanlamasının aydınlatılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle, göreceli ve muhtemel tektonik–östatik bir deniz seviyesi artışının en yüksek oranının erken Turoniyen sırasında deniz yükselmesi veya en fazla sellenme gerçekleştiği ortaya konmuştur. OAE 2 'nin sonu ile sığ bir platformun kurulması arasındaki zaman farkı, Turoniyen deniz seviyesinin yükselmesine ve tektonik etkiye bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evolution of the Cenomanian–Turonian (C–T) carbonate platform (northern Arabian Platform) in southeastern Turkey has been embraced with special emphasis on the sedimentology, biostratigraphy, lithostratigraphy, sequence stratigraphy, and stable–isotope geochemistry. The interplay of different sedimentologic features on the ramp type platform is deciphered on the basis of field and subsurface observations, detailed stratigraphic sections, macrofacies, and microfacies analyses, stable δ13C and δ18O isotope ratios, and fossil distribution patterns. A new multibiostratigraphic framework is based on planktonic foraminifera, rudists, and calcareous nannofossils supplemented by benthic foraminifera, pithonellids, and roveacrinids. The sequence stratigraphic framework of the Cenomanian–Turonian boundary was constructed and recorded in the transition of the transgressive systems tract (TST) to highstand systems tract (HST), coinciding with a maximum flooding surface. There are three sedimentary sequences that are separated by the C–T sequence boundary. The studied sections indicate a change from TST to HST in shallow to deeper marine deposits. Furthermore, comparisons between the ramp type platform successions and sequence patterns of SE Turkey and those from neighbouring areas allow us to differentiate local, regional, and global controlling factors of platform evolution within the study area. The microfacies analyses, multibiostratigraphic datings, and paleoenvironmental interpretations suggest that the platform was drowned near the Cenomanian–Turonian Boundary Event (CTBE) into shallow–water environments.as a result of changing environmental conditions. A filament event is also recorded around the boundary. On a global scale, the filament event beds illustrate sea–level rise related to eustacy and/or climatic change. The abundance of filaments close to the C–T boundary is a biological marker of high organic productivity resulting in a climatic change to warmer conditions. The prevailing higher sea–level conditions were then favourable to the accumulation and preservation of organic–rich facies, characteristic of the Oceanic Anoxic Event 2 (OAE 2). Regional/local subsidence and a coeval sea–level rise during the late Cenomanian to early Turonian interval were the cause of the drowning of the platform, including regional anoxia at the northern Arabian Platform linked to the OAE 2. Carbon–isotope stratigraphy of these successions in shallow–water environments revealed a positive shift δ13C (V–PDB) values that reached between 0.21‰ and 2.15‰ and represent the CTB interval excursion pointing to the presence of OAE 2. These results spotlight the potential use of carbon isotopes as a dating and high–resolution correlative tool in shallow–water carbonate rocks and help to elucidate the timing of oceanographic events affected the area that we studied. In particular, it is suggested that the highest rate of a relative, possibly tectono–eustatic sea–level rise took place during the latest Cenomanian, that was followed by the global oceanic anoxic event (OAE 2) around the CTB interval, and that peak transgression or maximum flooding was achieved during the early Turonian in this region. The time difference between the end of the OAE and the establishment of a shallow platform is attributed to the Turonian sea–level rise and tectonic effect.