Ebeveyn beden memnuniyeti ve ebeveyn tutumlarının ergenlerdeki beden algısı, benlik saygısı ve sosyal duygusal davranışsal sorunlar ile ilişkisi
The relationship of parental body satisfaction and parental attitudes with body perception, self-esteem and social emotional behavioral problems in adolescents
  1. Tez No: 868078
  2. Yazar: AYBALA NUR BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN GÖRMEZ, DOÇ. DR. ALPEREN BIKMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektif estetik operasyon yaptırma amacıyla başvuran ebeveynlerin; beden algısını, benlik saygılarını ve anksiyete ve depresyon durumları ve bu ebeveynlerin 12-18 yaş çocuklarında beden algısını, benlik saygısını, sosyal duygusal davranışsal problemlerini arasındaki ilişkilerini analiz etmektir. Bu amaçla, tanımlayıcı tipte kesitsel tasarıma sahip bu tez çalışması, 15.10.2023 ve 15.03.2024 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Polikliniğine kozmetik amaçlı elektif estetik operasyon olma amacıyla başvuran ve 12-18 yaş arasında çocuğu olan 173 ebeveyn ve çocukları ile yürütülmüştür. Ebeveynlere; Beden Memnuniyeti Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketi Ebeveyn Formu uygulanmıştır. Çocuklara ise; Vücut Algısı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketi Çocuk Formu ve Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Ebeveynlerin %90,2'si kadındı, çocuklarınsa %57,8'i kızdı. Daha önce kozmetik amaçlı estetik operasyon yaptıran hastaların çocuklarının benlik saygısı ölçeği puanları daha yüksek bulunmuştur (p=0,041). Şimdiye kadar psikiyatrik tedavi gördüğünü belirten hastaların çocuklarının benlik saygısı ölçeği puanları daha yüksek bulunmuştur (p=0,002). Daha önce kozmetik amaçlı estetik operasyon yaptıran hastaların çocuklarının vücut algısı ölçeği puanları daha yüksek bulunmuştur (p=0,011).
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationships between the body image, self-esteem, anxiety, and depression of parents who apply for elective aesthetic surgery, and the body image, self-esteem, and social-emotional-behavioral problems of their children aged 12-18 years. For this purpose, this descriptive cross-sectional thesis study was conducted with 173 parents and their children who applied to the Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital for cosmetic elective aesthetic surgery between 15.10.2023 and 15.03.2024. The Body Satisfaction Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale, and Strengths and Difficulties Questionnaire Parent Form were administered to the parents. The Body Image Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Strengths and Difficulties Questionnaire Child Form, and Family Assessment Device were administered to the children. Among the parents, 90.2% were women, and among the children, 57.8% were girls. The self-esteem scores of children of parents who had previously undergone cosmetic aesthetic surgery were higher (p=0.041). The self-esteem scores of children of parents who reported receiving psychiatric treatment were higher (p=0.002). The body image scores of children of parents who had previously undergone cosmetic aesthetic surgery were higher (p=0.011).