Çocukluk çağı travmaları ile duygusal yeme arasındaki ilişkide benlik saygısı ve duygu düzenleme güçlüğünün rolünün incelenmesi
Investigating the role of self-esteem and emotion dysregulation in the relationship between childhood traumas and emotional eating
- Tez No: 868077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE ELİF ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocukluk çağında yaşanan travmalar bireylerin yaşamları boyu onların duygusal süreçlerine etki ederek, çeşitli psikopatolojilere yol açabilmektedir. Duygusal yeme davranışının gelişiminde ve sürdürülmesinde travmatik yaşam olaylarının, düşük benlik saygısının ve olumsuz duygularla başa çıkmanın rolünün olabileceği ve bu davranışın bir duygusal tepki olarak ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Alanyazın incelendiğinde, bu değişkenlerin ayrı ayrı ele alındığı çalışmaların olduğu görülse de bir bütün olarak değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide benlik saygısı ve duygu düzenleme güçlüğünün rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin farklı illerinde ikamet eden, 24-50 yaş grubunda (Ort. = 42.00, SS. = 6.91), 400 katılımcı (260 kadın, 140 erkek) oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara sırası ile Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) sunulmuştur. Çalışma bulguları, çocukluk çağı travmaları ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün ve benlik saygısının aracılık rolü olduğunu ortaya koymuştur. Mevcut araştırmanın sonuçları, duygusal yeme davranışı ile karşılaşıldığında, klinisyenlerin çocukluk çağı yaşantıları, duygu düzenleme süreçleri ve benlik saygısı düzeylerini de değerlendirmeleri, bu değişkenlerin birlikte göz önüne alınması ve buna yönelik bilişsel ve davranışçı müdahalelerde bulunmalarının önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Childhood trauma can cause various psychopathologies by affecting the emotional processes of individuals throughout their lives. Traumatic life events, low self-esteem and coping with negative emotions may play a role in the development and maintenance of emotional eating behaviour, which may manifest as an emotional response. Although there are studies in the literature that consider these variables separately, there is no study that evaluates these variables as a whole. The aim of the current study is to examine the role of self-esteem and emotion regulation difficulties in the relationship between childhood trauma and emotional eating behaviour. The sample of the study consisted of 400 participants (260 females, 140 males) in the age group of 24-50 years (M = 42.00, SD = 6.91) residing in different provinces of Turkey. Sociodemographic information form, Childhood Traumas Scale (CTS), Difficulty in Emotion Regulation Scale (DERS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS) were administered to the participants. The results of the current study showed that difficulties in emotion regulation and self-esteem mediated the relationship between childhood trauma and emotional eating behaviour. The results of the present study highlight the importance for clinicians to assess childhood experiences, emotion regulation processes and self-esteem levels, to consider these variables together, and to provide cognitive and behavioural interventions when emotional eating is identified