Katılım bankacılığında yapay zeka destekli ürün önerme modeli
Artificial intelligence supported product recommendation model in participation banking
  1. Tez No: 868090
  2. Yazar: PELİN NAZLI EZBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Her geçen gün yeni çalışmalarla gelişen yapay zekâ özellikle tahminleme çalışmalarıyla belirsizlik içinde yaşadığımız anları aydınlatmaktadır. Öngörünün son derece önemli olduğu finans alanında gelecek durum ve rakamlarla ilgili tahmin yürütebilmek hayati olduğundan dolayı; bankacılık, sektör olarak yapay zekadaki gelişmelerin önde gelen takipçilerinden olmuştur. Konvensiyonel bankacılık sisteminde agresif uygulamalara ve alternatiflere açık olsa da katılım bankacılığında İslami prensiplerin oluşturduğu kısıtlarla hareket alanı daralmakta ve aksiyonların en doğru seçenek olması önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı yapay zekâ destekli modellerle katılım bankacılığının gelişimine katkı sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda konuyla ilgili detaylı araştırmalara yer verilip analizler yapılmış, uygulama olarak kümeleme ve birliktelik analizi ile yapay zekâ destekli ürün önerme modeli kurulmuştur. Bu modelle her bir müşteriye en doğru ürünün önerilmesiyle müşteri aktifliği ve sadakati arttırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence, which develops with new studies every day, illuminates the moments we live in uncertainty, especially with forecasting studies. Since it is vital to be able to make predictions about future situations and figures in the field of finance, where foresight is extremely important, banking has been one of the leading followers of developments in artificial intelligence as a sector. Although it is open to aggressive practices and alternatives in the conventional banking system, the room for maneuver is narrowed by the constraints imposed by Islamic principles in participation banking, and it becomes important that the actions are the most accurate option. The aim of this study is to contribute to the development of participation banking with artificial intelligence-supported models. For this purpose, detailed research on the subject was included and analyzed, and an artificial intelligence-supported product recommendation model was established with clustering and association analysis as an application. With this model, it is aimed to increase customer activity and loyalty by recommending the most accurate product to each customer.