Lojistik firmalarında yeşil farkındalık ve yeşil strateji uygulamaları; Türkiye'deki lojistik firmalarının incelenmesi
Awareness and green strategy practices in logistics companies; Review of logistics companies in Turkey
- Tez No: 868091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇETİNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların yeşil farkındalık ve strateji arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemiştir. Elde edilen veriler, lojistik firmalarının çevresel faktörleri değerlendirme ve stratejik adımlar atma konusundaki hassasiyetlerini vurgulamıştır. Özellikle, yeşil farkındalık ile strateji arasındaki güçlü pozitif ilişki, çevre dostu uygulamaları benimseme ve sürdürülebilirlik çabalarıyla ilişkilendirilmiştir. Anket sonuçları, yönetim şekli ile yeşil farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuş ve bu durumun şirketlerin çevresel konulardaki yaklaşımlarıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, lojistik firmalarının sunduğu hizmetler ile yeşil farkındalık ve strateji düzeyleri arasında da bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, uluslararasılaşma derecelerinin, firmaların çevresel konulara olan duyarlılıkları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, lojistik firmalarının çevresel faktörlere yönelik bakış açılarını iş stratejilerine yansıtma eğiliminde olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study shows that the difference between the green center and strategy operating in the logistics sector is increasing. The data obtained emphasizes the sensitivity of logistics companies regarding the evaluation of their activities and taking steps. In particular, the strong positive relationship between green safe and strategy, environmentally friendly practices have been adopted and associated with sustainability strategies. The survey results revealed a significant relationship between management style and green intervals, and their relationship with the probabilities of these changes was shown. In addition, it was determined that there is a relationship between the services offered by logistics companies and green diary and strategy. Moreover, it turns out that degrees of internationalization have an impact on the brains of those with density. These results aim to report the factors and business strategies of logistics companies.