Son mil teslimat faaliyetlerinde bulunun motorlu kuryelerde iş motivasyonu, iş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between work motivation, job satisfaction and organizational commitment in motorcouriers engaged in last mile delivery activities
- Tez No: 868097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇETİNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, son mil teslimat faaliyetlerinde bulunan motorlu kuryelerin iş motivasyonu, iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının önemine odaklanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, motorlu kuryelerin çalışma deneyimlerini derinlemesine inceleyerek, özellikle iş motivasyonu, iş tatmini ve örgütsel bağlılık açılarından değerlendirmektir. Son mil teslimat hizmetlerinin, e-ticaretin hızla büyümesi ve tüketicilerin taleplerinin değişmesiyle birlikte giderek daha fazla önem kazandığı göz önüne alındığında, bu araştırma motorlu kuryelerin iş deneyimlerini anlamanın ve işletmeler için verimliliği artırmanın kritik bir unsur olduğunu vurgulamaktadır. Bu araştırma, Gaziantep ilinde son mil teslimatında görev alan motorlu kuryeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 21.0 istatistik paketi ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre, katılımcıların çoğunluğunun erkek olduğu, genellikle 26-33 yaş aralığında olduğu ve lisans düzeyinde eğitim aldığı belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların çoğunluğunun evli olduğu ve aylık gelirlerinin 25.001 TL ile 30.000 TL arasında olduğu tespit edilmiştir. Ölçeklerin yapı geçerliliği ve güvenilirliği yüksek bulunmuş ve analiz için uygun olduğu sonucuna varılmıştır. İş motivasyonunun iş tatmini üzerinde pozitif bir etkisi olduğu ve iş tatmininin de örgütsel bağlılık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bulgusu önemlidir. Ayrıca, iş tatmininin ve motivasyonun örgütsel bağlılık üzerindeki değişimin büyük bir kısmını açıkladığı görülmüştür. Yapılan aracılık analizi sonucunda, iş tatmininin motivasyon ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulgusu elde edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, motorlu kuryelerin iş deneyimlerini anlamak ve iyileştirmek için önemli bir yol haritası sunmaktadır. İşletme yöneticileri ve insan kaynakları uzmanları, bu bulguları dikkate alarak çalışanların motivasyonunu ve tatminini artırmak için stratejiler geliştirebilirler. Bu stratejiler, hem çalışan memnuniyetini artırabilir hem de işletmelerin verimliliğini ve rekabet gücünü artırabilir. Dolayısıyla, bu araştırmanın sonuçlarının işletmeler tarafından değerlendirilmesi ve ilgili stratejik kararların alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the importance of work motivation, job satisfaction and organizational commitment of motor couriers engaged in last mile delivery activities. The main purpose of the research is to examine in depth the working experiences of motor couriers and evaluate them, especially in terms of work motivation, job satisfaction and organizational commitment. Given that last-mile delivery services are becoming increasingly important as e-commerce grows rapidly and consumers' demands change, this research highlights that understanding the work experiences of motor couriers and improving efficiency for businesses is a critical element. This research focused on motorized couriers involved in last mile delivery in Gaziantep province. Survey method was used in the data collection process and the data obtained was analyzed with the SPSS 21.0 statistical package. According to the findings, it was determined that the majority of the participants were male, generally between the ages of 26-33, and had undergraduate education. Additionally, it was determined that the majority of the participants were married and their monthly income was between 25,001 TL and 30,000 TL. The construct validity and reliability of the scales were found to be high and it was concluded that they were suitable for analysis. The finding that work motivation has a positive effect on job satisfaction and job satisfaction has a positive effect on organizational commitment is important. Additionally, it has been observed that job satisfaction and motivation explain a large part of the change in organizational commitment. As a result of the mediation analysis, it was found that job satisfaction mediates the relationship between motivation and organizational commitment. The findings of this research provide an important road map for understanding and improving the work experiences of motor couriers. Business managers and human resources experts can develop strategies to increase employee motivation and satisfaction by taking these findings into account. These strategies can both increase employee satisfaction and increase the efficiency and competitiveness of businesses. Therefore, it is important for businesses to evaluate the results of this research and make relevant strategic decisions.