بررسی تجربی و تحليلی هيدروفرمينگ ورقهای آلومينيومی با کمک ديسک شناور
Alüminyum Levhaların Yüzer Disk Yardımıyla Hidro Şekillendirmesinin Deneysel ve Analitik Çalışması
- Tez No: 868106
- Danışmanlar: PROF. DR. FARAMARZ DJAVANROODİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Farsça
- Üniversite: Iran University of Science and Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Metal şekillendirme önemli üretim yöntemlerinden biridir ve son yıllarda gelişme göstermektedir. Basınçlı sıvı şekillendirme yöntemi (hidro şekillendirme), yöntemlerden biri ve nispeten yenidir ve verimliliği artırma ihtiyacı, yakıt tüketimi, ağırlığı azaltma vb. gibi birçok avantajı nedeniyle otomotiv ve havacılık endüstrisinde yaygın olarak yayılmaktadır. Alüminyum levhaların yüzer disk yardımıyla hidro şekillendirmesi, yeni bir yöntemdir. ABAQUS 6.7 programı ile deneysel analizler oluşturarak bilimsel hesaplamalar yapılmıştır. Kalıpta yüzen disk işlevi daha çok İşlemi kolaylaştırmak ve bir pres makinesi ile daha düşük tonajda, pratikte bir viskoz malzeme kullanarak çember basıncını ve dolayısıyla zımba kuvveti azaltmaktır. Bu tezde, zımbanın farklı basınç-deplasman diyagramları, zımba güç eğrisi, malzemenin duvar kalınlığı-yüksekliği oranı ve farklı yağlayıcıların etkisi incelendi. Ayrıca zımba uç yarıçapının etkisi dikkatlice incelenip ve bu yarıçap arttıkça ilk basıncın düştüğü görüldü halbuki diğer aşamalarda çok fazla etkisi olmadığı ve sürtünme katsayısını düşürerek numunelerin duvar kalınlığı daha tekdüze hale gelmektedir. Son olarak, kalıbın başka özelliği kullanılarak şişirme testi yapılıp ve gerçek gerilme-gerinim eğrileri 6061 ve 7075 malzemeleri için çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal forming is one of the important production methods and has been developing in recent years. The pressurized liquid forming method (hydroforming) is one of the methods and is relatively new, leading to improve efficiency, fuel consumption, reduced weight, etc. In the automotive and aerospace industry, these advantages can be obtained by Hydroforming of aluminum sheets with the help of floating discs which is a new method. Scientific calculations were made by creating experimental analyzes with the ABAQUS 6.7 program. The function of the floating disc in the die is to facilitate the process and to reduce the ring pressure and therefore the punch force by using a press machine in lower tonnage, practically a viscous material. In this thesis, different pressure-displacement diagrams of the punch, punch power curve, the wall thickness-height ratio of the material and the effect of different lubricants were investigated. In addition, the effect of the punch tip radius was carefully examined and it was observed that the initial pressure decreases as this radius increases, whereas it does not have much effect in other stages and by reducing the friction coefficient, the wall thickness of the samples becomes more uniform. Finally, the bulge test was performed using another feature of the mold, and real stress-strain curves were extracted for 6061 and 7075 materials.