Exploring the relationship between remote sensing research and the sustainable development goals
Uzaktan algılama araştırmaları ile sürdürülebilir kalkınma amaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 868105
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KOCAMAN GÖKÇEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eylül 2015'te Birleşmiş Milletler'e üye 193 ülke tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), 2030 yılına kadar insanlığın ve Dünya gezegeninin iyiliği için sürdürülebilir kalkınmanın önündeki zorlukları ve engelleri ele almayı amaçlamakta ve beşeri ve fiziki coğrafya ile ilgili 169 hedef ve 231 benzersiz gösterge içermektedir. Uzaktan algılama (UA) / yeryüzü gözlemi (YG) alanı, göstergeleri izleyerek ve hedefleri değerlendirerek SKA'ların gerçekleştirilmesine ve bu alandaki politikaları izlemeye büyük katkı sağlama potansiyeline sahiptir. Sahip olduğu pek çok sınırlamaya rağmen, UA teknolojileri, SKA göstergelerini doğrudan veya dolaylı olarak izlemek için tekrar edilebilir ve çok ölçekli gözlemler ve zaman serisi verileri sunar ve sinoptik bir görüş sağlayabilir. Bu çalışma, SKA'ların ilerletilmesinde RS teknolojilerinin kullanımını keşfetmeyi ve SKA'larla ilişkili olarak RS / EO alanındaki araştırma eğilimlerini, boşlukları ve kilit katkıda bulunanları belirlemek için bibliyometrik teknikler kullanarak mevcut literatürü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Web of Science (WoS) Core Collection veri tabanı, SKA'lar ile ilgili uzaktan algılama çalışmalarını bibliyometrik analizlerden bu alandaki cinsiyet dağılımına kadar geniş bir perspektifte incelemek için kullanılmıştır. Ayrıca, yine aynı veritabanında indekslenen yayınlar kullanılarak, UA / YG araştırmalarının SKA 11 (Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar) ile ilişkisi daha kapsamlı bir metodoloji ile detaylı olarak analiz edilmiştir. Bu tez, bu konulardaki araştırmaların artış eğilimlerini, alanın en önemli yayınlarını ve dergilerini, en yüksek katkı veren ülkeleri ve uluslararası bilimsel iş birliklerini ortaya koymuştur. Sonuçlara göre, karbon depolama (SKA 12 ile bağlantılı), ekolojik kalite (SKA 15 ve SKA 14 ile bağlantılı) ve geçirimsiz yüzey (SKA 11 ile bağlantılı) SKA'larla ilgili uzaktan algılama çalışmalarında popüler olmakta olan konular olarak bulunmuştur. Yayınlardaki cinsiyet dağılımına bakıldığında, araştırmacıların daha yüksek oranda erkeklerden oluştuğu saptanmıştır. Yapılan kavramsal analizler sonucunda, yapay zekânın bir alt kümesi olan makine öğrenmesinin bu alanda hem itici (motor) bir tema hem de temel teşkil eden bir araştırma alanı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Analiz sonuçları tez içerisinde detaylı bir şekilde tartışılmış olup, politika yapıcıların ve bu alanlarda çalışan araştırmacıların yanı sıra bu alanlarda çalışmayı düşünen araştırmacılara da ışık tutması beklenmektedir. Ayrıca, sonuçların mevcut bilgi birikimine katkıda bulunması ve SKA'lar yolunda disiplinler arası işbirliğini teşvik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Sustainable Development Goals (SDGs), adopted by the 193 member states of the United Nations in September 2015, aim to address the challenges and barriers to sustainable development for the betterment of humanity and the planet Earth by 2030, and involve 169 targets and 231 one-of-a-kind indicators related to human and physical geography. The field of remote sensing (RS) / Earth observation (EO) has great potential to contribute to the realization of the SDGs by monitoring the indicators and evaluating the targets and tracking the policies in this area. Despite its limitations, the RS technologies present a synoptic view, repeatable and multiscale observations, and time-series data for monitoring the SDG indicators directly or indirectly. This study aims to explore the use of RS technologies in advancing the SDGs and analyze the existing literature using bibliometric techniques to identify research trends, gaps, and key contributors in the field of RS/EO in relation to the SDGs. In this study, the Web of Science (WoS) Core Collection database was used to explore SDG-related RS studies in a broad perspective, from bibliometric investigations to gender distribution in this domain. Subsequently, using the publications indexed in the same database, the relationship between RS/EO research and SDG 11 (Sustainable Cities and Communities) has been analyzed in detail with a more comprehensive methodology. This thesis has revealed the increasing trends in research on these topics, the most significant publications and journals in the field, the top-contributing countries, and international scientific collaborations. According to the results, carbon storage (linked to SDG 12), ecological quality (linked to SDGs 15, 14), and impervious surface (linked to SDG 11) have been found to be trending topics in remote sensing studies related to SDGs. In terms of gender analysis, it was observed that researchers are predominantly male. Through conceptual analyses, it was revealed that machine learning, a subset of artificial intelligence, serves as both a driving theme and a fundamental research area in this field. The results of the analysis are discussed extensively in the thesis and are expected to shed light for scientists working in these domains and policy makers, as well as for researchers who plan to work in this research area. Also, the results are expected to contribute to the existing body of knowledge and foster interdisciplinary collaboration in pursuit of the SDGs.