Three-dimensional numerical analysis of slopes considering effects of surcharge loads
Sürşarj yükleri etkisindeki şevlerin üç boyutlu nümerik analizleri
  1. Tez No: 868138
  2. Yazar: MUHAMMED EYÜP POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ZEYNEP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnşaat mühendislerinin çeşitli inşaat projelerinde sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de şev göçme problemleridir. Bir şeve ait güvenlik katsayısı (Fs), şevin geometrisine, zemin parametrelerine ve sürşarj yükleriyle ilgili bir çok parametreye bağlıdır. Şevler için gerekli olan (Fs) değerleri genellikle temellerin stabilitesi için gerekli olan değerlerden daha düşüktür. Bu sebeple şev göçmelerine de diğer geoteknik yapılarda gözlenen toptan göçmelere kıyasla daha sık rastlanmaktadır. Sürşarj yüklemesinin şev tepesine yakın olduğu durumlarda gerçekleştirilen 2D analizler göçme mekanizmasını inceleyebilmek adına yeterli olmayabilir ve bu durumda da 3 boyutlu analiz gerçekleştirmek gerekebilir. Bu analizler ise sıklıkla limit denge yöntemleri(LEM) ile gerçekleştirilmekte ancak teknolojinin gelişimiyle beraber sonlu elemanlar yönteminin(FEM) de kullanımı yaygınlaşmaktadır. FEM analizi şevlerde deformasyonları değerlerini de vermesi açısından avantajlı olabilir. Ancak, bu iki yöntem (Fs) değerlerinin hesaplanmasında tamamen farklı yaklaşımlar kullanır ve bu yüzden sonuçlar da nadiren birebir aynıdır. Bu çalışmada killi şevlerin sürşarj yükleri altındaki kısa süreli stabilitesi 2D LEM, 2D FEM, 3D LEM ve 3D FEM kullanılarak araştırılmıştır. 3 boyutlu analizlerde, sürşarj büyüklüğü ve sürşarj şeklinin killi şevlerin kısa süreli stabilitesi üzerindeki etkiler çeşitli şev geometrileri ve drenajsız kayma mukavemeti değerleri için araştırılmıştır. Bu çalışma LEM ve FEM kullanılarak yapılan analiz sonuçlarındaki farklılıkları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the problems that civil engineers frequently encounter in various construction projects is slope collapse problems. The factor of safety (Fs) of a slope depends on the geometry of the slope, soil parameters and many parameters related to surcharge loads. The (Fs) values required for slopes are generally lower than the values required for the stability of foundations. For this reason, slope failures are more common than wholesale collapses observed in other geotechnical structures. In cases where the surcharge loading is close to the top of the slope, 2D analyzes may not be sufficient to examine the failure mechanism, and in this case, 3D analysis may be necessary. These analyzes are often carried out with limit equilibrium methods (LEM), but with the development of technology, the use of finite element method (FEM) is also becoming widespread. FEM analysis can be advantageous in that it also gives values of deformations in slopes. However, these two methods use completely different approaches to calculating (Fs) values, and so the results are rarely exactly the same. In this study, the short-term stability of clayey slopes under surcharge loads was investigated using 2D LEM, 2D FEM, 3D LEM and 3D FEM. In 3D analyses, the effects of overcharge size and overcharge shape on the short-term stability of clayey slopes were investigated for various slope geometries and undrained shear strength values. This study reveals the differences in the analysis results using LEM and FEM.