STEM uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, STEM algılarına ve STEM tutumlarına etkisi
The effects of STEM practises on the academic achievements, STEM perceptions and STEM attitudes of 7th grade students
- Tez No: 868144
 - Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DİLBER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: 7. sınıf Fen Bilimleri dersi Elektrik Devreleri ünitesinin STEM etkinlikleri ile işlenerek öğrencilerin akademik başarılarına, STEM algılarına ve STEM tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada STEM uygulamalarının, öğrencilerin algılarına, tutumlarına, akademik başarılarına etkisi ölçüleceğinden deneysel bir araştırmadır. Çalışmada hazır olan iki grup üzerinde seçkisiz atama yapılarak deney ve kontrol grupları oluşturulduğu için yarı deneysel desen türündedir. Ön test deney ve kontrol gruplarına uygulandığı için bu çalışma yarı deneysel desen türlerinden ön test-son test kontrol gruplu desen sınıfına girmektedir. Sonuç olarak deneysel olan bu çalışma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Çalışma grubunu Bayburt ilindeki bir ortaokulda öğrenim gören yedinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Nicel verilerin toplanmasında Elektrik Devreleri Akademik Başarı Testi, STEM Algı Testi ve STEM Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız t testi, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bulgular: STEM Algı Testi deney grubu öğrencilerine ön test-son test olarak uygulanmış ve testlerin sonuçları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. STEM Tutum Ölçeği deney grubu öğrencilerine ön test-son test olarak uygulanmış ve testlerin sonuçları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Elektrik Devreleri Akademik Başarı Testi deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test-son test olarak uygulanmış ve deney-kontrol grubu öğrencileri arasında anlamlı bir farklılık oluşmamıştır. Bunun yanı sıra deney grubu öğrencilerinin ön test-son test puanları ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test-son test puanları arasında anlamlı farklılık oluşmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme yapılan öğrencilerin genelinin STEM uygulamalarına karşı olumlu görüş belirttiği, grup çalışmalarını faydalı bulduğu, Fen Bilimleri dersine karşı olan ilgilerinin arttığı ve STEM disiplin alanlarının kendi içerisinde bağlantılı olduğu şeklinde görüşler belirtmiştir. Sonuçlar: STEM uygulamalarının öğrencilerin STEM algılarında bir değişiklik göstermediği görülmüştür. STEM tutumlarında ise son test lehine anlamlı bir farklılık görülmüş ve yapılan STEM uygulamaları öğrencilerde olumlu sonuçlar göstermiştir. STEM uygulamaları akademik başarıda deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ancak deney grubu ve kontrol grubu kendi içerisinde son test lehine anlamlı farklılık göstermiştir. STEM uygulamaları hakkında öğrenci görüşlerine bakıldığında STEM eğitiminin öğrenciler için önemli olduğu ve bu şekilde eğitim yapmanın öğrencilerde motivasyonu arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Nicel verilerdeki testlerin birçoğu anlamlı farklılık oluşturmasa da nitel verilerde görüşme yapılan öğrencilerin tamamı STEM hakkında olumlu görüş bildirmiştir. Buda STEM eğitiminin öğrenciler üzerinde olumlu etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to examine the effects of the 7th grade Science course Electric Circuits unit taught by STEM activities on students' academic achievements, STEM perceptions and STEM attitudes. Method: This study is an experimental research as the effects of STEM practices on students' perceptions, attitudes and academic achievements will be measured. The study is a quasi-experimental design type as experimental and control groups were created by random assignment to two groups. Since the pretest was applied to experimental and control groups, it is involved in the pretest-posttest control group design class, one of the quasi-experimental design types. As a result, this experimental study is a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group. The study group consists of seventh grade students studying in a secondary school in Bayburt. Electrical Circuits Academic Achievement Test, STEM Perception Test and STEM Attitude Scale were used to collect quantitative data. A semi-structured interview form was used to collect qualitative data. Dependent and independent t-test were used in the analysis of quantitative data, while descriptive analysis technique was used in the analysis of qualitative data. Findings: STEM Perception Test was applied to the experimental group students as pre-test and post-test and no significant difference was found between the results of the tests. STEM Attitude Scale was applied to the experimental group students as a pre-test and post-test and a significant difference was found between the results of the tests. Electrical Circuits Academic Achievement Test was applied to the students of the experimental and control groups as a pre-test and post-test, and there was no significant difference between the students of the experimental and control groups. In addition, there was a significant difference between the pretest-posttest scores of the experimental group students and the pretest-posttest scores of the control group students. The majority of the students interviewed in the semi-structured interviews expressed positive opinions towards STEM practises, found group work useful,and stated that their interest in Science courses increased, and STEM discipline areas were interconnected. Conclusions: It was observed that STEM practises did not show any change in students' STEM perceptions. A significant difference was seen in STEM attitudes in favor of the post-test and the STEM applications showed positive results for the students. STEM applications did not show a significant difference in academic achievement between the experimental and control groups. However, the experimental group and the control group showed a significant difference in favor of the post-test. Considering student opinions about STEM practises, it was concluded that STEM education is important for students and educating them in this way increases motivation. Although many of the tests in the quantitative data did not create a significant difference, all of the students interviewed in the qualitative data expressed positive opinions about STEM. This reveals that STEM education has a positive effect on students.