Hile denetimi ve adli muhasebe sürecine etkisi üzerine bir araştırma
A study on fraud auditing and its effects on forensic accounting process
  1. Tez No: 868143
  2. Yazar: PINAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU NAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkelerin gelişmişliklerinin bağlı olduğu ögelerden birisi de o ülkenin para ve sermaye piyasasında kat etmiş olduğu yolun önemidir. Nitekim sermaye piyasaları vasıtasıyla küçük yatırımlardan büyük projeler ortaya çıkabilmekte ve bu da ülkenin ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır. Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde yatırımcılar salt evrensel bir niteliğe sahip olan Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na uygun olmakla birlikte güvenilir ve doğru bilgiye de ihtiyaç duymaktadır. Kurumların muhasebe işlemleri için oluşan hatalarda unutkanlık, dikkat ve bilgi eksikliği rol oynamaktadır. Hile ise, bazı menfaatler doğrultusunda hareket edilmesiyle beraber birilerini yanıltabilecek tutumlarda bulunulması demektir. Muhasebe alanında yapılan hileler bu alanı çokça etkilemektedir. Bu çalışma ile adli muhasebenin hem yeni bir bilim dalı olması hem de Türkiye'de uygulanabilirliği henüz bulunmadığından, bu alanda yapılacak yasal düzenlemeler, verilecek eğitimler ve teknolojik uygulama gelişmeleri ile hilelerin önlenmesine yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. Ayrıca yapılan çalışma ile literatüre katkı sağlanabilecektir. Bu amaç doğrultusunda bir anket formu hazırlanarak SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda mesleğin ülkemizde yaygın kullanımı ve hilelerin önlenmesindeki yöntemlerinin tespitinin mümkün olabilmesi için öncelikle alt yapı olarak yasallaştırılması bunun paralelinde verilecek eğitim ve seminerler ile uygulanabilirliğinin arttırılmasının gereği öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the components on which the development of countries depends is the importance of the country's progress in the money and capital markets. In fact, through capital markets, large projects can emerge from small investments and this makes a significant contribution to the economy of the country. As a result of the developments in financial markets, investors not only need reliable and accurate information in accordance with International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards, which have a universal characteristic, but also need reliable and accurate information. Forgetfulness, lack of attention and lack of information play a role in the errors that occur at the accounting transactions of organizations. Fraud, on the other hand, means acting in line with some interests and taking actions that may mislead someone. The frauds in the field of accounting affect this field a lot. With this study, it is aimed that forensic accounting is both a new branch of science and has not yet been applied in Turkey, and that it will be possible to prevent frauds with legal regulations to be made in this field, training to be given and technological application developments. In addition, the study will contribute to the literature. In line with this purpose, a survey form was prepared and analyzed in the SPSS program. As a result of the study, in order to be able to determine the widespread use of the profession in our country and the methods to prevent frauds, it is necessary to first legalize it as an infrastructure and increase its applicability with training and seminars to be given in parallel.