Mitral darlığı ve mitral darlığına eşlik eden kapak lezyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of mitral stenosis and the other valvular lesions associated with mitral stenosis by echocardiography
  1. Tez No: 86815
  2. Yazar: ŞENOL DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMERAY ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Mitral darlığı gelişmiş ülkelerde azalan sıklığına rağmen ülkemizde halen önemli bir soran olarak karşımıza çıkmaktadır. Romatizmadan sıklıkla mitral kapak ile birlikte diğer kapaklar da etkilenmektedir. Birden fazla kapağın etkilendiği hastalarda tedavi yaklaşımı, tek kapağın etkilendiği hastalara göre değişmekte, hastalık seyri olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu çalışmada, mitral darlığı olan olgulardaki diğer kapak lezyonlarının sıklığı ve mitral darlığının derecesi ile ilişkisinin ekokardiyografik olarak araştırılması amaçlandı. Çalışmaya yaşlan 16-72 arasında olan (ortalama 40.9±11.4) 201 hasta (31 erkek, 170 kadın) alındı. Hastalar M-mod, iki boyutlu, spektral ve renkli akım Doppler yöntemleri kullanılarak incelendi. Kapak alam basınç yanlanma zamanı ve planimetrik ölçüm yöntemleri ile belirlendi. Kapak alanına göre hastalar ciddi (1.1 cm2'nin altı Grup I), orta (1.1-1.5 cm2 arası Grup D) ve hafif (1.5 cm2'nin üstü Grup Di ) mitral darlığı olarak gruplara aynldı. Hastaların %64.2'sinde sinüs ritmi, %35.8'inde de atriyal fibrilasyon mevcuttu. Ağır derecede mitral darlığı olan grupta atriyal fibrilasyon %64.7 oranındaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Mitral Stenosis and The Other Valvular Lesions Associated With Mitral Stenosis by Echocardiography. In developed countries mitral stenosis (MS) is decreasing in incidence although it is still one of the important problems in our country. In rheumatic valvular disease occasionaly other cuspis are affected with MS. In patients with multivalvular disease the treatment is different from one cuspis involvement furthermore the progress of the disease is also negatively affected. Two hundred one patients (31 male, 170 female) aged 16-72 (mean 40.9±11.4) were involved. M-mode, 2-D, spectral and color Doppler echocardiographic method were used. Mitral valve area was determined by pressure half time and planimetric measurement methods. According to the mitral valve area, patients were grouped as severe (1.5 cm2 group HI). Sinus rhythm and atrial fibrilation were present 64.2% and 35.8% respectively. In patients with severe mitral stenosis the rate of atrial fibrilation was 64.7%.