Geometrik şekiller ve cisimler konusunda kavram karikatürü kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of concept cartoon technique on students' academic achievement in geometric shapes and objects
  1. Tez No: 868165
  2. Yazar: BAHAR KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 3. sınıf matematik derslerinde kullanılan kavram karikatürleriyle desteklenen öğretim etkinliklerinin öğrencilerin matematik başarıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma, kontrol grubu olmayan ön-test ve son-test desenine sahip zayıf deneysel bir model kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan bir ilçede öğrenim gören 13 ( 6 kız, 7 erkek) 3. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama süresi, 4 hafta, 18 ders saatidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“başarı testi”ve“kavram karikatürü etkinlik sayfaları”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan ve 23 maddeden oluşan çoktan seçmeli başarı testi, süreç başlangıcında ön test olarak, süreç sonunda ise son test olarak iki kez uygulanmıştır. Araştırmaya ait verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi (Wilcoxon Signed Rank Test) ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan analizler, kavram karikatürleri etkinliklerine dayalı öğretimin matematik dersinde geometrik cisimler ve şekiller konusundaki başarıyı artırdığını, cinsiyetler arasında anlamlı bir fark olmadığını ancak erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre ortalama başarısının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, ilkokul seviyesinde matematik öğretiminde kavram karikatürlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve bu yöntemin diğer öğrenme alanlarında da uygulanması gerektiği konusunda eğitimcilere tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of teaching activities supported by concept cartoons used in 3rd-grade elementary school mathematics classes on students' mathematics achievement. The research was conducted using a weak experimental model with a pre-test and post-test design without a control group. The study group of the research consists of 13 (6 girls, 7 boys) 3rd-grade students studying in a district in the Central Black Sea Region during the 2021-2022 academic year. The implementation period of the research is 4 weeks, 18 lesson hours. As data collection tools, a“achievement test”and“concept cartoon activity pages”developed by the researcher were used. The multiple-choice achievement test, consisting of 23 items and prepared by the researcher, was administered twice: as a pre-test at the beginning of the process and as a post-test at the end of the process. The achievement test was administered to the study group before and after the application. Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney U test were used in the analysis of the data of the research. The analyses indicate that teaching based on concept cartoon activities improves achievement in geometric shapes and figures in mathematics classes, there is no significant difference between genders, but the average achievement of male students is higher than that of female students. Based on these findings, educators have been advised to expand the use of concept cartoons in mathematics teaching at the elementary level and to apply this method in other learning areas as well.