Dil öğrenme stratejilerinin etki büyüklüğü: Bir meta-analiz çalışması
Effect size of language learning strategies - A meta-analysis study
  1. Tez No: 868164
  2. Yazar: NAZMİYE DİDEM LAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ BASKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde çok dilli olmanın eğitim, iş dünyası ve diplomasi gibi çeşitli alanlardaki önemi giderek artmaktadır. Bu çerçevede,“Dil Öğrenme Stratejilerinin Etki Büyüklüğü- Bir Meta-Analiz Çalışması”başlıklı tez, dil öğrenme stratejilerinin etkinliğini etki büyüklüğü analizi yoluyla değerlendirmekte ve stratejik yaklaşımların dil edinimindeki önemini vurgulamaktadır. Araştırma, dil öğrenme sürecinde kullanılan hafıza, bilişsel, telafi, üstbilişsel, duyuşsal ve sosyal stratejilerin genel kullanım durumları ile bu stratejilerin etki büyüklüklerini kapsamlı bir literatür taraması ve analiz yöntemiyle incelemiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen metodolojik yaklaşım, geniş kapsamlı bir literatür taraması ve seçim kriterleri, veri çıkarma ve meta-analiz sürecini içermektedir. Web of Science veri tabanında yapılan detaylı aramalar sonucunda elde edilen 77 makale arasından, belirlenen kriterlere uygun olanlar üzerinden veriler titizlikle çıkarılarak analiz edilmiştir. Etki büyüklüğü analizleri, dil öğrenme stratejilerinin etkinliğini nicel bir şekilde değerlendirerek, eğitimciler ve öğrencilere kanıta dayalı öneriler sunmaktadır. Araştırmanın bulguları, hafıza, bilişsel ve telafi stratejilerinin dil öğrenimi üzerinde küçükten orta düzeye etkilere sahip olduğunu; üstbilişsel, duyuşsal ve sosyal stratejilerin ise öğrenme sürecine pozitif katkılar sağladığını tespit etmiştir. Bunun yanı sıra, yayın yılı, ana dil, hedef dil, dil düzeyi, örneklem grubu, cinsiyet ve yaş gibi değişkenlerin strateji kullanımı ve etki büyüklükleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, öğretim yöntemlerinin ve öğrenci sonuçlarının optimize edilmesinde dil öğrenme stratejilerinin önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, dil öğrenme stratejilerinin öğretimi, uygulanması ve kişiselleştirilmesine yönelik kapsamlı öneriler sunulmaktadır. Bu öneriler, hafıza, bilişsel, telafi, üstbilişsel, duyuşsal ve sosyal stratejilerin etkin kullanımı ve öğretimi üzerine odaklanmaktadır. Sonuç olarak, tez, dil öğrenme sürecinin daha etkili ve verimli hale getirilmesine yönelik değerli katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world, the significance of being multilingual in various fields such as education, business, and diplomacy is increasingly recognized. In this context, the thesis titled“Effect Size of Language Learning Strategies - A Meta-Analysis Study”evaluates the effectiveness of language learning strategies through effect size analysis and emphasizes the importance of strategic approaches in language acquisition. The research examines the general usage states of memory, cognitive, compensatory, metacognitive, affective, and social strategies used in the language learning process, as well as the effect sizes of these strategies, through a comprehensive literature review and analysis method. The methodological approach undertaken in this thesis includes an extensive literature review and selection criteria, data extraction, and the meta-analysis process. From 77 articles obtained through detailed searches in the Web of Science database, those that met the established criteria were meticulously analyzed for data extraction. The effect size analyses quantitatively assess the effectiveness of language learning strategies, offering evidence-based recommendations to educators and students. The findings of the research indicate that memory, cognitive, and compensatory strategies have a small to moderate effect on language learning, whereas metacognitive, affective, and social strategies contribute positively to the learning process. Additionally, the impacts of variables such as publication year, native language, target language, language level, sample group, gender, and age on the usage and effect sizes of strategies were investigated. The study reveals the importance of language learning strategies in optimizing teaching methods and student outcomes. In this vein, comprehensive suggestions are provided for the teaching, application, and personalization of language learning strategies. These recommendations focus on the effective use and instruction of memory, cognitive, compensatory, metacognitive, affective, and social strategies. Consequently, the thesis contributes valuable insights towards making the language learning process more effective and efficient.