Riskli gebelik tanısı almış kadınlarda risk algısı ve etkileyen faktörler
Risk perception and affecting factors in women diagnosed with risky pregnancy
  1. Tez No: 868176
  2. Yazar: HATİCE ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN, DR. FATMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; riskli gebelik tanısı almış kadınların kendilerine ve bebeğine yönelik risk algısını belirlemek ve etkileyen faktörler ile ilişkisini incelemektir. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu araştırmanın evrenini 1 Aralık 2023-30 Nisan 2024 tarihleri arasında, Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğum ve kadın hastalıkları polikliniğine başvuran 265 riskli gebe oluşturmuştur. Veriler Gebe Tanıtım Formu ve 'Gebelikte Risk Algısı' ölçeği ile toplanmıştır. Gebelerle yüz yüze görüşme tekniği ile veriler toplanmış ve SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Independent Sample t Testi, One Way ANOVA testi ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; To determine the risk perception of women diagnosed with risky pregnancy towards themselves and their babies and to examine its relationship with the affecting factors. The population of this descriptive study consisted of 265 high-risk pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology polyclinic of Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between 1 December 2023 and 30 April 2024. Data were collected with the Pregnant Introduction Form and the 'Risk Perception in Pregnancy' scale. Data were collected by face-to-face interview technique with pregnant women and evaluated with the SPSS program. Independent Sample t Test, One Way ANOVA test and Pearson Correlation Test were used to analyze the data.