Normoalbuminurik ve mikroalbuminürik NIDDM'lu hastaların sessiz iskemi mevcudiyeti açısından karşılaştırılması
Comparison of the NIDDM patients with normoalbuminuria and microalbuminuria from point of silent ischemia
  1. Tez No: 86819
  2. Yazar: AZİZ KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
36 ÖZET Diyabetik hastalarda mortalite ve morbiditenin en önemli belirleyicileri makrovasküler hastalığın bir komplikasyonu olan KAH ve mikrovasküler hastalığın bir komplikasyonu olan nefropatidir. Mikroalbüminüri diyabetik nefropatinin 3. Evresi olup,diyabetik hastalarda tüm sebeplere bağlı olumsuz sonlammın da erken bir göstergesidir. Çalışmamızda amaç mikroalbüminüri ile KAH ve diyabetik hastalarda sıkça rastlanan sessiz iskemi arasında bir korelasyon olup olmadığınım araştırmak idi. Bu amaçla 01.02.1999/01.08.1999 tarihleri arasında DÜTF endokrinoloji ve kardiyoloji birimlerine başvuran toplam 60 hastadan oluşan çalışma grubu oluşturulmuştur. Hastaların 31 'i kadın,29'u erkek, 31 hasta mikroalbüminürik 29 hasta ise normoalbüminürik'tir. Hastalar albümin atılım miktarlarına göre iki ana gruba ayrıldıktan sonra,klinik,labaratuvar ve egzersiz testi sonuçlan ve bunların iki grup arasındaki korelasyonları araştırıldı. Çalışmamızda mikroalbüminürik gruptaki hastalarda daha önceden herhangi bir anginal ağrı veya semptom olmamasına rağmen, yüksek oranda egzersiz testi pozitifliği(+) saptandı.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY In diabetic patients, the most significant predictors of mortality and morbidity are Coronary Artery Disease (CAD), as a complication of macrovascular disease and nephropathy as a complication of microvascular disease.Microalbüminuria which is the third stage of diabetic nephropathy is an early predictor of both morbidity and mortality in diabetic patients. The aim of the study was to investigate any correlation