Koyun iliak krestinde cerrahi rehber ile hazırlanan implant yuvalarında ıntraosseöz termal değişikliklerin incelenmesi
Investigation of intraosseous thermal changes in implant sites prepared with surgical guide in sheep iliac crest
- Tez No: 868199
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BURAK ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Cerrahi rehber kullanılarak dental implant cerrahisi, hekimler tarafından restoratif odaklı implant uygulanması, tedavi planlaması ile cerrahi işlem arasında tutarlılık sağlanması, zaman verimliliği ve cerrahi komplikasyonlarda azalma sağlanması açısından sunduğu önemli avantajlar nedeniyle geleneksel yaklaşıma göre daha fazla önerilmektedir. Ancak bu tekniğin kullanılması, frezlere ve implant yuvasına irrigasyon sıvısının doğrudan temasını engeller. Sonuç olarak, implant yuvası açılması sırasında kemik dokusu sıcaklığı artar ve bu da osseointegrasyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışmada, in-vitro koşullarda D3 yoğunluktaki çene kemiğini taklit eden koyun iliak krest kemikleri kullanılarak, cerrahi rehber ile açılan implant yuvaları ve geleneksel yöntem ile açılan implant yuvalarında meydana gelen sıcaklık değişimleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada bakılacak parametreler; oda sıcaklığında (24 °C) serum soğutması altında, cerrahi rehber kullanılarak ve geleneksel yöntem ile implant yuvası açıldığında oluşan intraosseöz sıcaklık artışının karşılaştırılması; oda sıcaklığında (24 °C) ve soğuk serum (10 °C) soğutması altında, cerrahi rehber kullanılarak implant yuvası açıldığında oluşan intraosseöz sıcaklık artışının karşılaştırılması ve serum soğutması olmadan, 600 rpm/dk ve 300 rpm/dk devirlerde, cerrahi rehber kullanılarak ve geleneksel yöntem ile implant yuvası açıldığında oluşan intraosseöz sıcaklık artışının karşılaştırılması olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre tüm çalışma gruplarında frez çapı arttıkça sıcaklık artışında istatistiksel olarak anlamlı artış görülmüştür. İrrigasyon çözeltisi ile soğutma sağlanarak, yüksek devirde, cerrahi rehber kullanılarak hazırlanan implant yuvalarında meydana gelen sıcaklık artışının geleneksel yöntem ile hazırlanan implant yuvalarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla olduğu görülmüştür. İrrigasyon çözeltisi ile soğutma sağlanmadan, düşük devirde, cerrahi rehber kullanılarak hazırlanan implant yuvaları ile irrigasyon çözeltisi ile soğutma sağlanarak, yüksek devirde, cerrahi rehber kullanılarak hazırlanan implant yuvalarındaki sıcaklık artışları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. İrrigasyon çözeltisi ile soğutma sağlanmadan, düşük devirde, cerrahi rehber kullanılarak implant yuvası hazırlamanın sağladığı bir avantaj bulunmamaktadır. 10 °C'ye soğutulmuş çözelti ile irrigasyon yapılan grupta görülen sıcaklık artışı 24 °C sıcaklığında çözelti ile irrigasyon yapılan gruptan ve serum soğutması olmadan düşük devirde implant yuvası açılan gruptan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Cerrahi rehber kullanımı implant cerrahisi sırasında soğutucu çözeltinin cerrahi alana ulaşmasına engel olarak tüm çalışma gruplarında kemik içi sıcaklık artışına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Dental implant surgery using a surgical guide has been advocated by clinicians over the traditional approach because of its significant advantages in restorative-focused implant placement, ensuring consistency between treatment planning and surgical procedure, time efficiency, and reduction in surgical error. However, the use of this technique prevents direct contact of the irrigation fluid with the burs and implant osteotomy site. As a result, bone tissue temperature rises during implant osteotomy, which may adversely affect osseointegration. In this study, the temperature changes in the implant osteotomy sites opened using a surgical guide and in the implant osteotomy sites opened with the traditional method using sheep iliac crest bones imitating D3 density mandible in in-vitro conditions were compared. Parameters to be considered in the study; comparison of intraosseous temperature rise in implant osteotomy site using surgical guide and conventional method under saline cooling at room temperature (24 °C); comparison of the intraosseous temperature rise when the osteotomy site using a surgical guide, under cooling at room temperatured saline (24 °C) and cold saline (10 °C), and comparison of the intraosseous temperature increase that occurs when the osteotomy is done without saline cooling, at 600 rpm/dk and 300 rpm/dk, using surgical guide and conventional method. According to the results obtained in our study, a statistically significant increase was observed in the temperature increase as the bur diameter increased in all study groups. It was observed that the temperature increase in the implant sockets prepared using surgical guide at high speed by cooling with the irrigation solution was statistically significantly higher than the implant sockets prepared with the traditional method. There is no statistically significant difference between the temperature increases in the implant sockets prepared using the surgical guide at low speed without cooling with the irrigation solution, and the temperature increases in the implant sockets prepared with the irrigation solution using the surgical guide at high speed. There is no advantage in preparing the implant socket using a surgical guide at low speed without cooling with the irrigation solution. The temperature increase seen in the group irrigated with solution cooled to 10 °C was found to be significantly lower than in the group irrigated with solution at 24 °C and in the group in which the implant socket was opened at low speed without serum cooling. The use of a surgical guide caused an increase in intraosseous temperature in all study groups by preventing the coolant solution from reaching the surgical area during implant surgery.